Vyhledávání

RECENZE: Příběh bratra a jeho sestry není knihou pro každého

„Měla jsem bratra. Díky lásce k němu jsem se naučila milovat. Patřily mu první kousky mého srdce. Umřel.Autobiografická kniha od Cathy Rentzenbrink, která vyšla pod nakladatelstvím Omega, jistě není pro každého. Ale pokud si chcete přečíst výjimečný, upřímný a velmi emotivní příběh, určitě by tato kniha neměla chybět ve vaší sbírce. 

Jistě všichni znáte přísloví „Nesuď knihu podle obalu“, ale ani já se toho občas nevyvaruji. Právě tato knížka mě totiž zaujala již na první pohled, a to díky své autentické vazbě hlásající název Poslední akt lásky. Po zběžném přečtení obsahu, ve kterém se čtenář dozví, že kniha je napsaná podle skutečné události, mi bylo jasné, že si tuto knihu prostě musím přečíst. 

„Krásné, zdrcující, skutečně povznášející, intimní a zároveň univerzální… Cathy Rentzenbrink našla způsob jak vyjádřiv věci, s nimiž občas zápasí každý z nás – umět žít, postavit se tomu, co nám ublížilo, a vypořádat se s tím, jak nejlépe dokážeme,“ oceňuje knihu Jessie Burton, autorka románu Miniaturista

Kniha Poslední akt lásky zachycuje bolestný příběh Cathy, její rodiny a jejího o rok mladšího bratra Mattyho původem z Irska. Po přestěhování do Anglie jejich rodina na podnět Mattyho koupila hospůdku Bell and Crown, ve které společně pracovali. A sourozenci zde zažili krásné časy plné zábavy, přátelství a lásky – které ale měly brzy skončit.

 

Matty byl velmi nadaný chlapec, kterého měl každý v oblibě. Školní premiant, úspěšný sportovec, lamač dívčích srdcí, ale hlavně oddaný a milující bratr. I přes všechny jeho úspěchy a slibnou budoucnost mu ale nebylo přáno, a jedna noc změnila život celé rodiny Minternových k nepoznání. Jelikož Mattyho bohužel čekal osud horší než smrt.

Vyprávění příběhu Cathy a jejího bratra pro mě bylo velmi poutavé, ale zárověň mi jejich příběh trhal srdce, takže ke konci už pro mě bylo velmi obtížné se ke knížce vracet. I po tom, co zde byly popsány události, které byly nevyhnutelné, a bylo mi jasné, že se k nim schyluje. Stalo se pro mě velmi těžké ve čtení knihy pokračovat, jelikož zde Cathy popisuje její rozpoložení a nešťasný život plný výčitek, provinilosti a deprese, se kterými se ale naštěstí dokázala vypořádat, z velké části i díky její knize. 

Na druhou stranu pro mě bylo velmi obohacující si tento pravdivý a bolestný příběh přečíst, jelikož vás tato kniha donutí přemýšlet a uvědomit si, že bychom si měli opravdu vážit toho, co máme. Protože každý nemá takové štěstí jako vy a může se potýkat s velmi obtížnou životní situací či ztrátou. 

„Někdy v průběhu cesty se z mého příběhu zármutku stal příběh lásky. Přišla jsem na to, že jediný způsob, jak v tomto světě přežít, je dávat lásku a doufat, že všechno dobře dopadne.“

 

Tato kniha je sice velmi skličující, ale přesto rozhodně stojí za to si ji přečíst. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že je tento příběh o bolesti a smutku, po přečtení vám dojde, že tento příběh je hlavně o bezmezné lásce. 

Fotografie: www.theguardian.com, www.knihydobrovsky.cz, cardiffbooktalk.org