Vyhledávání

RECENZE: Ostrava se proměnila v ráj sériových vrahů

Kdo je sériový vrah? Jak asi přemýšlí? A je možné odhalit buňky budoucího sériového vraha již u dítěte v útlém věku? Na tyto a mnohé další otázky se pokusil PhDr. Andrej Drbohlav odpovědět v rámci své přednáškové tour Psychologie sériových vrahů. A prakticky každý odcházel s jinou patologickou poruchou osobnosti. Vyprodaná Olomouc nám v ničem nezabránila – my se vydaly do Ostravy.

Andrej Drbohlav (38) vystudoval behaviorální patologii v Hradci Králové. Dlouhodobě se také věnuje analýze profilu sériového vraha a psychopatologii. Jeho vlastní výzkum je zaměřen na vývoj patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Je autorem publikací Psychologie sériových vrahů (2013) a Psychologie masových vrahů (2015).

 

Dům kultury města Ostravy se ve středu 21. listopadu proměnil v ráj potencionálních sériových vrahů. Přednáška nesoucí název Psychologie sériových vrahů přilákala velký počet návštěvníků a sál byl prakticky vyprodán. Nutno dodat, že škála profesního zastoupení byla opravdu široká – od právníků přes psychology, učitele a sociální pracovníky až po zvídavé studenty vysokých škol.

Přednáška začala s mírným zpožděním, avšak to posluchači dokázali Andreji Drbohlavovi rychle odpustit, jelikož si je hned na začátku získal svým osobitým humorem. Svůj výklad započal definicí důležitých termínů a teoretickým seznámením s vývojem a možnými patologickými poruchami u dětí a dospívajících. Výklad byl rovněž podložen výzkumem, kterého se účastní i sám Andrej Drbohlav, a statistickými údaji, jež byly místy vskutku alarmující.

V druhé části přednášky byly všechny dosud vyřčené informace názorně prezentovány na jednotlivých případech skutečných sériových vrahů. Ve stručném životopisném shrnutí si posluchači mohli sami dosud získané znalosti ověřit a v krátkých videoukázkách si vyslechli slova přímo z úst „temných duší“, jako byli Jeffrey Dahmer, Richard Chase, Aileen Wuornosová či Charles Manson.

Přednáška byla vskutku zajímavá a obohacující. Posluchači se dozvěděli nejen o osobnostech jedněch z největších sériových vrahů v dějinách lidstva, ale taktéž byli srozuměni s příčinami a projevy patologických poruch u dětí, což může v budoucnu napomoci v jejich odhalení. Mnozí posluchači jistě kulturní dům opouštěli s myšlenkou, zda s nimi samotnými není něco v nepořádku.

Na úplném závěru Andrej Drbohlav dodal: „Najděte si každý šedou duši a vneste do ní barvu.“ Taková „rada do života“, jak předejít upozadění patologických problémů u dětí i dospělých, ale také jako rada pro lepší a šťastnější život.

A pro ty, které přednáška zaujala, Andrej Drbohlav přislíbil na příští rok přednáškovou tour s názvem Psychologie masových vrahů.

 

Přednášku rozhodně doporučuji. Tour nadále pokračuje a Andreje Drbohlava můžete až do května příštího roku potkat v několika dalších českých a slovenských městech (včetně dalších dvou termínů v Olomouci). Termíny a konkrétní místa najdete v událostech na jeho facebookové stránce.

 

FOTO: Nikola Sedmáková, facebooková stránka Andreje Drbohlava

Nikola Sedmáková

Studuji českou filologii se zaměřením na editorství. V Heleně působím od roku 2017 jako editorka a příležitostná redaktorka nebo korektorka tisku. Najdete mě také jako editorku na Dobrých zprávách. Jsem vášnivá knihomolka, kávičkářka a (k nelibosti druhých) grammar nazi.