Vyhledávání

RECENZE: Konečně atraktivní úvod do psychologie! Ale ne pro každého

Ne vždy se podaří, aby byla odborná kniha napsána tak, aby bavila nejen odborníky, ale i širokou veřejnost. Právě v této komiksové úpravě s ilustracemi Gradyho Kleina a učeným dohledem Dannyho Oppenheimera by se to snad mohlo podařit. Psychologie – komiksový úvod přináší možnost nahlédnout zábavnější a chytlavější formou do studia o našich myšlenkových pochodech a vnímání sebe sama, druhých i světa.


Právě v této publikaci se dozvíme o lidském poznání, stresu, emocích i motivaci. To vše navíc v netradičním komiksovém pojetí, přičemž zde nechybí jak humor, tak i poučení ve formě zajímavých příkladů ze života. Navíc jsou zde zmíněny důležité osobnosti z oblasti psychologie, mezi které patří například Maslow a jeho pyramida, I. P. Pavlov a jeho experiment se psy nebo B. F. Skinner a jeho box pro myšky. Mě osobně zaujala například podkapitolka o paměti, kde se dozvíme, jak se paměť dělí, jak funguje a jakým způsobem si věci vybavujeme nebo zapomínáme.

Teď se navíc s blížícím se zkouškovým obdobím skvěle nabízí nejen výklad o paměti, ale třeba i kapitoly o motivaci, stresu a zdraví. Právě zde nám odborníci vysvětlují více o myšlenkových procesech v naší hlavě a můžeme se také dozvědět i nějaké tipy, jak se s blížícím se neveselým časem vyrovnat.

Ačkoli je kniha rozdělena do čtyř hlavních kapitol, tak ne ve všech částech působí přehledně, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je pro mě ten, že celá kniha je v černobílém provedení. Mě, osobu vyrůstající na pestrobarevně vymalovaných Rychlých šípech a Čtyřlístku, toto provedení poněkud zklamalo. Navíc je možné, že bych si některá důležitá fakta knihy lépe zapamatovala, kdyby byla barevně zvýrazněna. Druhým důvodem, proč podle mě kniha působí poměrně spletitě, je míchání informací. Fakta jsou zde často překrývána příklady a vtipnými vsuvkami, čímž se často ztrácí edukativní charakter. Právě pro své komiksové vydání kniha občas působí jako guláš, i když by měla být odborná a pro veřejnost lehce uchopitelná. K uspořádání myšlenek by napomohlo shrnutí v několika bodech u každé kapitoly.

Na druhou stranu si myslím, že tato kniha může být slušným příkladem jak „spojit příjemné s užitečným“. Ti, kteří mají rádi komiksy a zároveň si chtějí či potřebují upevnit znalosti z psychologie, budou mít z knížky zajisté radost. Kdo však očekává klasický teoretický výklad, bude z knihy nejspíš zklamán. Rovněž si knihu neužijí ti, kteří hledají pouze oddechový komiks a nechtějí u knihy příliš přemýšlet.

 

Foto: Petra Besedová

Petra Besedová

Stále ještě studentka žurnalistiky na UPOLu, se zájmem v hudbě, četbě, špatných filmech a dobrém jídle.