Vyhledávání

RECENZE: Natáčet Coldplay od samých začátků se vyplatilo

Hlava plná splněných snů. I tak by se dal nazvat dokument o skupině Coldplay. Od samých začátků až po její zatím poslední album vás provede nový dokument Coldplay: A Head Full of Dreams. Jste-li fanoušky této britské kapely, neměla by vám ujít naše recenze.


Představte si, že si s kamarády na vysoké založíte kapelu. Každý jste jiné povahy, ale dohromady cítíte, že chemie mezi vámi funguje. Jeden z vás má sestavený žebříček, jak má vaše kapela stoupat na vrchol a druhý kameru od táty, na kterou natáčí všechny (zdánlivé) drobnosti. A tak se zrodil film o jedné z nejslavnějších kapel současnosti.

Snímek dokonale popisuje nejen cestu britské skupiny na vrchol, ale i osobnosti jednotlivých členů. Chris má srdce na dlani, jasné cíle a otevřenou mysl všem dobrým myšlenkám, Jonny v začátcích skoro nemluvil, ale je skromný a talentovaný, Will je bubeník, kterým nikdy být neměl a Guy má skvělé kytarové riffy.

Film je jedinečný svými záběry z dob, kdy kapelu ještě nikdo neznal a hudebníci hráli jen pro zábavu kamarádům z vysokoškolských kolejí. A už tehdy se v jejich blízkosti objevil kluk, který měl taky sen. Stát se uznávaným režisérem. Díky jeho snaze a půjčené kameře tak uvidíte právě záběry z kolejí, z prvních koncertů v malých klubech a z prvních turné. Podobně exkluzivní záběry z dob svých počátků mnoho hudebních skupin nemá, a tak se častokrát musejí uchýlit k retrospektivě.

Líbilo se mi, že snímek zbytečně nezabředával pouze do zpěvákovy minulosti, ale skutečně pracoval s kapelou jako celkem. Osobní život Chrise Martina tak použil režisér pouze na nutné vysvětlení vzniku alba Ghost Stories a k popisu bulvárního zájmu o kapelu.

Ve filmu mi ovšem celkově chyběla hudba. I když to může znít jako paradox, kromě asi pěti hitů v dokumentu mnoho písní kapely nezaznělo. Na druhou stranu, pokud bychom chtěli slyšet plnou verzi všech písní, nestrávili bychom v kině 115 minut, ale mnohem víc.

Celý dokument vás dovede potěšit tak, že z kina odejdete s myšlenkou, že i slavní hudebníci mohou vést normální život s normálními sny, které si plní. Pokud si k tomu navíc budete broukat první velký hit Yellow, berte to jako znamení, že jste vyrazili na dobrý film.

Film můžete vidět například v Premiere Cinemas v Šantovce. Program najdete zde.

 

Foto: imdb.com

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.