Vyhledávání

RECENZE: 1993 baví spojením historie i zábavy

Když se dají dohromady herci dvou divadel, může to dopadnout různě. Při spojení herců z olomouckého Divadla na cucky a bratislavského Divadla Petra Mankoveckého do společné hry 1993, zařazené do programu oslav Společného století, to ale dopadlo skvěle.

Novinka režisérky Silvie Vollmannové přináší pohled na události kolem zániku federace i současný pohled na rozdělení bratrských národů z pohledu dnešních mladých lidí. Na jevišti se objeví pouze čtyři herci. Českou stranu tady zastupuje Pavla Dostálová a Adam Joura, zatímco tu slovenskou Šimon Ferstl a Tomáš Pokorný. Součástí představení je promítání důležitých momentů období během rozpadu federace i po ní či zvukové záznamy politiků z té doby.

Hra je postavena na popisu historických faktů, které se v roce 1993 udály u nás či ve světě. Nejde ale o nudnou historii ve faktech, jak by se mohlo zdát. Tyto historické chvilky herci prokládají vlastními vzpomínkami a zážitky z té doby, přičemž je nutno dodat, že kromě Adama Joury, který se narodil až v následujícím roce, byli všichni v době rozpadu federace malými dětmi. Takto můžeme bez jakéhokoli sentimentu vidět, jak a jestli vlastně rozpad společného státu ovlivnil „obyčejné“ lidi, i to, jak tyto události vnímají dnešní -cetníci.

Ze zábavných momentů vyberu alespoň hru mezi českými a slovenskými herci, kdy Češi hádají význam slovenských slov a pak naopak, či moment, kdy herečka vyjmenovává abecedně všechny značky českých piv při společném handrkování, proč k rozdělení federace vlastně došlo. Víc ale prozrazovat z inscenace nebudu, abych vás o moment vtipu nepřipravila.

U hry je provázání historie a zábavy vyvážené natolik, aby děj svižně postupoval. Určitě bych hru doporučila jak mladším ročníkům, které se v hodinách dějepisu s okolnostmi rozpadu federace neseznámily, tak i starším, a to nejen z nostalgie.

Hru 1993 můžete vidět v Divadle na cucky. Program najdete zde.

Foto: Marcel Skýba

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.