Vyhledávání

RECENZE: 143 minut pro Aquamana je už prostě moc

Příběh komiksového hrdiny z roku 1941, svalnatý hlavní hrdina připomínající motorkáře, neskutečný podmořský svět i apel na ochranu životního prostředí. To všechno je letošní snímek Aquaman režiséra Jamese Wana, který právě dorazil do českých kin.


Snímek začíná setkáním rodičů hlavního hrdiny, tedy strážce majáku (Temuera Morrison) a královny Atlantidy (Nicole Kidman). Postupně se divák dovídá, jak Arthura šikanovali spolužáci i jak, už coby teenager, prošel výchovou Vulka (Willem Dafoe), podmořského přítele matky. A nakonec je tady, jako u správného akčního filmu, onen problém se záchranou celého světa, který chce zničit Arthurův nevlastní bratr Orm (Patrick Wilson) a nastolit tak vládu Atlantidy. Kdo jiný ale může spasit svět než Aquaman (Jason Momoa), který se o podmořský trůn nikoho neprosil?

Největším problémem celého snímku byla až přílišná vyumělkovanost – od chvil, kdy se postavy snaží udělat vtip, který působí nuceně a tím i trapně, až po digitální podmořské strážce připomínající spíš vesmírné stormtroopry.

Zároveň je ve filmu také romantický aspekt, kdy se princezna Mera (Amber Heard) rozhoduje mezi Aquamanem a snoubencem Ormem. Všichni tušíme, který z bratrů její srdce uloví, že ale uvidíme i kousek romantické Itálie s nadstavenou lovestory, to asi čekal málokdo.

Filmu nepřidává ani přílišná starost o životní prostředí, záběry vyplavených odpadků z moře a ekologická pokárání. Jedná se sice o důležité téma, o kterém se v poslední době mluví, ale právě proto ve snímku působí svým několikerým opakováním až lacině. Určitě zrovna tento čin nepřitáhne do kina více ekologicky smýšlejících diváků, pokud právě to byl záměr tvůrců.

Co se dá na snímku ale pochválit, je jeho obraz s krásami moře. Celá mýtická Atlantida, delfíni a jezdci na žralocích a vůbec všechny části, kde příliš nezasahovala počítačová grafika, patřily k tomu nejlepšímu v celém filmu.

Celkově je Aquaman příliš dokonalým snímkem, který měl nejspíš podle tvůrců obsáhnout úplně vše, co se od akčních filmů očekává. Tady to ale působí jako přeplácaná změť zabalená do nekonečné stopáže 143 minut. Možná by stačilo udělat příběh jednodušší, nebo se zaměřit jen na jednu dějovou linii. Pokud si ale chcete oddychnout po náročném dni a jste fanoušky DC, urostlého Jasona, či naopak krásných hereček v úzkých oblečcích, snímek se vám bude líbit.

Film můžete vidět například v Premiere Cinemas v Šantovce. Přesné termíny projekce naleznete na www.olomouc.premierecinemas.cz.

 

foto: imdb.com

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.