Vyhledávání

Prvním hostem letošního Ex libris byla Jana Šrámková

Tento týden pro vás Helena navštívila besedu se spisovatelkou Janou Šrámkovou, která se konala ve středu       8. dubna 2015 v rámci dlouhodobě trvajícího projektu Ex libris. 

šrám1

Akce se konala pod záštitou Katedry bohemistiky Univerzity Palackého v Olomouci, která už přes deset let cyklus literárních besed a autorských čtení Ex libris pořádá. Projet vznikl jako pokračování původního knižního festivalu a veletrhu Libri. Za dobu jeho trvání byli mezi hosty začínající i zasloužilí autoři. Můžeme připomenout jména jako Martin Stöhr, Irena Dousková či Martin Reiner. Besedy s autory pořádá a moderuje Lubomír Machala.

Jana Šrámková patří k novějším jménům české literatury. Vystudovala gymnázium, kde ji nejvíce zajímaly společenské vědy. „Dodnes si vzpomínám na jeden zážitek z hodiny, kdy došlo k výkladu křesťanství. Já jsem všechno znala od táty, který byl farář, a tak jsem viděla, že výklad naší učitelky byl mylný. Měla v něm faktické chyby a ve věrouce byla úplně mimo. V tu chvíli jsem nechápala, proč jí věřím ten zbytek. Po tomto zážitku jsem se rozhodla pro studium teologie, které pro mě bylo osobnostně důležité a dále mě inspirovalo ke studiu literatury, tak jsem se přihlásila na Literární akademii,“ vysvětluje spisovatelka.  Nyní je Šrámková na doktorandském studiu na DAMU, kde se blíže věnuje problematice scénického projevu. Zajímají ji především autorská čtení, která jsou v současné době čím dál tím více populární.

Šrám 1

Vyprávění o životě a tvorbě autorka prokládala předčítáním ze své nejnovější knihy Zázemí, která je inspirovaná autorčinými zážitky. Kniha je často vnímána jako paralela k Babičce od Boženy Němcové, která byla pro Šrámkovou inspiračním vzorem. „Podobnost si uvědomuji, ale takové idylické psaní jako tenkrát už dnes není možné,“ objasňuje spisovatelka. V současné době autorka připravuje vydání dvou dětských knih. „Baví mě se podílet na tvorbě knih a pracovat v symbióze s ilustrátory. Vždycky se jich ptám, co by chtěli malovat a podle ilustrací přizpůsobuji knihu,“ řekla Šrámková.

Autorské čtení Jany Šrámkové bylo i přes extrémně nízkou diváckou účast velice příjemné a neslo se v duchu komorní a rodinné atmosféry. Sama autorka doslova nasytila posluchárnu svou láskou k jazyku, literatuře a tvorbě. Další setkání v rámci Ex libris proběhne v úterý 21. dubna 2015 v 18:30 v zasedací místnosti děkanátu FF UP v Olomouci, hostem bude český spisovatel Tomáš Zmeškal.

Náhledový obrázek: www.ceskatelevize.cz
Foto: Moravcová Sabina