Vyhledávání

MFDF 2018: Co nás čeká v mediích – „Poctivá žurnalistika nebyla nikdy důležitější než teď.“

 

Tenhle festival je věc, která Jihlavu změní v město alternativních batůžskářských nadšenců do dokumentů. Ulice jsou plné lidí, slyšíte smích i debaty na téma, jaký další film zhlédneme.

Debata, diskuze, trocha rozepře, poučení – takhle bych popsala Inspirační fórum Co nás čeká v mediích, které jsem navštívila na festivalu hned, jak jsem přijela domů, do Jihlavy. O budoucnosti žurnalistiky diskutovali: novinář, komentátor, šéfredaktor a majitel magazínu Reportér Robert Čásenský, novinář a reportér pro CNN Tomáš Etzler, novinář a vydavatel Nového deníku Ján Simkanič, Václav Štětka působící na britské Loughborough University. Zástupkyní žen byla dokumentaristka a novinářka Apolena Rychlíková. Nejen tato jména přilákala velký počet návštěvníků. Až takový, že spousta lidí musela sedět nebo ležet na zemi.

Ze začátku se chopil slova moderátor Jan Motal, aby uvedl hosty. Diskuze se nejdříve zdála, že bude plná vtipů a humoru, což tak i nakonec bylo. Když se však přešlo na trochu závaznější otázky, hosté už nesršeli tolik humorem, ale byli vážnější. Nejspíše to bylo způsobené tím, že se v mnoha odpovědích úplně neshodovali.

První položená otázka, a zároveň otázka, která se nesla celou debatou, byla, co můžeme očekávat od budoucí žurnalistiky. K tomuto tématu se většina vyjadřovala přinejmenším podobně, a to skepticky. Hodně zmiňované téma bylo i digitalizace. A to především ohledně firem Google, Facebook a Seznam, které výrazně ovlivňují reklamu a profitují z ní.

Podle Václava Štětky představuje největší problém pro žurnalistiku u nás ekonomické přežití, svoboda a nezávislost.  Kolem těchto problémů se točí i ostatní hosté. Počet novinářů v tištěných médiích se snížil na polovinu, a to i v USA a Velké Británii. Oslabují především lokální noviny.

„Poctivá žurnalistika nebyla nikdy důležitější než teď,“ říká Tomáš Etzler a ostatní hosté přikyvují. „Útoky na novináře jsou útoky na demokracii. Novináři jsou pilíři demokracie,“ pokračuje T. Etzler. Robert Čásenský věří, že publikum bude náročnější, po žurnalistech toho bude chtít mnohem víc a s tím bude růst i kvalita.

Budoucnost bude těžká i skvělá zároveň.

 

Fotografie: Gabriela Sýkorová

Gabriela Sýkorová

Studentka žurnalistiky. Totální milovník jídla a kafe. Hrozný nadšenec do filmů a seriálů.