Vyhledávání

Provence - sen, který se může splnit

Podívat se do Provence znamená zažít dotek legendární historie i okouzlující přírody. Památky, nezapomenutelná podívaná na býčí zápasy, kvetoucí levandulová pole a jejich omamná vůně, chuť silných vín… To vše je Provence, jak si ji vybavuji.

Svým bohatstvím bych ji přirovnala k jednomu z největších muzeí pod širým nebem. Budete-li chtít vidět alespoň ty nejdůležitější „exponáty“, rozhodně vám nebude stačit týden. Stejně jako u francouzského Louvru nikdo nečeká, že se prohlídka stihne za půl dne, neočekávejte to ani u tohoto regionu na jihovýchodě Francie. Slovy britského spisovatele Petera Mayle: „Vždy tu objevíte nová místa“.

DSC02408

Prohlídky Provence drží po Paříži druhé místo v popularitě a je to tak správně! Typická kontrastní a přitom přeci vyvážená atmosféra kaňonů, masivů, jezer, přírodních rezervací, řek, pláží i lomů, činí z tohoto místa ráj na zemi.

Může vám jít o malé rázovité a tolik romantické vesničky, které se nacházejí přímo na útesech, stejně jako o čistou přírodu, zelené kopce, zpěv ptáků, jemnou vůni olivovníků, levandulí a proslulých slunečnic. To vše tu 100% uvidíte v jarních a letních měsících, které jsou v Provence prosluněné a voňavé.

DSC02235

 Za obdiv tu stojí tyrkysová barva průzračného moře, lákavé jsou i procházky po pobřeží písečných pláží, ze kterých se otevírá velkolepý pohled na rybářské lodě či na majestátní vinice i skalní útvary. Z letovisek v krajině lagun vás jistojistě nadchne Saintes-Maries-de-la-Mers bílými domky a románským kostelíkem.

Pokud zavítáte, nesmíte vynechat procházku městem lásky a zároveň duchovním sídlem arcibiskupů (a dříve papežů), tedy městem Avignon, nebo zážitkovou projížďku na koni po stezkách lemovaných vinicemi.

DSC02406

Z významných měst nezapomeňte navštívit Marseille, druhé největší město Francie, které je významným evropským přístavem a je proslavené mýdlem. Z něj je možné se také vydat na ostrov Château d´If , místo známé díky románu Hrabě Monte Christo. A pokud zůstanete věrni místům z literatury, vydat se můžete také na to z románu Daudeta- Tartarin z Tarasconu, kde dodnes stojí významný a často vyobrazovaný nejzachovalejší středověký hrad Francie. 

Milovníci umění si tu samozřejmě také přijdou na své (galerie, obrazárny, ateliéry i muzea), Provence miloval Van Gogh, Cézanne stejně jako Picasso. Van Goghovo je Arles i St. Rémy, kde se dodnes nachází psychiatrická léčebna, ve které tento umělec více než rok žil. Klášter s nemocnicí  nabízí unikátní pohled na místnost s postelí, ve které mistr spal. Možná vás také překvapí její strohost. K vidění tu jsou také malířské pomůcky, zachovalé štětce i původní plátna. Můžete se inspirovat výhledem, který známý malíř tolikrát vyobrazil.

DSC02398

Z památek UNESCO stojí za vidění Vítězný oblouk v Orange. A protože je to kraj, ve kterém se harmonicky prolínají protiklady, můžete po chvílích odpočinku, nádhery a slunění zavítat na krvavé býčí zápasy, nebo se dát do hledání pozůstatků ještě z římského období a trochu se ponaučit. Skutečně ryzí a nepoznamenanou historii nabízí 2000 let starý amfiteátr v Arles či zachovalé budovy v okolí pevnosti Les Baux de Provence, které se vyznačují jedinečnou atmosféru své doby bez dopadu modernity.

Na své si na jihovýchodě bezpochyby přijdou i gurmáni. Místní kuchyně je koneckonců světově proslulá, ať už jde o koření, vína či sýry. Bazalka, rozmarýn, delikátní chuť vín Chateauneuf-de-Pape a Côte de Ventoux, ryby s fenyklem i z těchto míst pocházející pokrm ratatouille. To vše jsou pojmy, které ve vás jistě zanechají silný dojem. 

???????????????????????????????

Autorka Barbora Hypiusová píše pro CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy do Provence