Vyhledávání

Privát může být dobrý i levný zároveň

Tento týden jsme zavítali do čtvrti Lazce, kde bydlí v patrovém domku celkem jedenáct nájemníků, abychom vám představili další variantu studentského bydlení. Blíže jsme prozkoumali samostatný byt v přízemí, kde žijí čtyři holky a dva kluci.

Lazce jsou velmi klidnou a tichou lokalitou. Dům se zahradou je starší, ale zrekonstruovaný a má nová okna. Výhodou je zahrada, která je k dispozici, dále sklep, půda, prádelna, a dokonce i garáž. Do centra se dostanete příjemnou patnáctiminutovou procházkou. Na nákupy také nemusíte daleko, prodejna Lidl je co by kamenem dohodil. V okolí protéká řeka a jsou zde vhodné podmínky pro běhání, jízdu na kole a jiné venkovní aktivity.

Petra, která nás k sobě pozvala, vysvětluje, jak k tomuto bydlení přišla: „Dostala jsem sice koleje, ale nakonec jsem měla komplikace s placením zálohy. Na stránkách byly zmatky s mezním datem, do kdy se záloha musela odeslat, a já ten termín prošvihla. Takže jsem nakonec otevřela webovky s inzeráty a hned ten první mi padl do oka. Tak jsem ani nelitovala, že mi koleje nevyšly.“

Petra nám nabídla jako správná hostitelka kafe, takže první místnost, kterou jsme navštívili, byla kuchyň. Do té se dostanete přes jeden z pokojíků. Kluci, kteří v něm bydlí, ale rozhodně nemají problém s tím, že se přes jejich teritorium často prochází. Sami totiž vaří rádi a často, takže blízkost kuchyně vítají.

Určitě se nejedná o nejmodernější místnost v domě, ale svému účelu slouží a nijak to na její funkčnosti neubírá. „Kuchyň je docela stará, ale vaří se v ní opravdu dobře. Chvilku mi trvalo naučit se pracovat s plynovou troubou, nějaký čas jsem s ní tak trochu bojovala, ale teď ji často využívám, komentuje vzhled a vybavení kuchyně Petra.

Místo, kde se dají připravovat svačiny, ohřívat jídlo a vařit kafe nebo čaj. Lednička není v bytě jediná, v současné chvíli tam jsou dvě. Dozvěděli jsme se, jak k druhé ledničce přišli: „Ptali jsme se majitele domu, jestli by do budoucna nebylo možné obstarat ještě jednu ledničku. On se ještě omlouval, že to dříve než do konce týdne nestihne. Je opravdu vstřícný a je s ním dobrá domluva.“

Velkou záhadou jsou dveře na chodbě. Za těmi s nápisem záchod je koupelna a naopak. Je to docela matoucí, ale došlo k tomu tak, že po rekonstrukci byly dveře omylem přehozeny.

Koupelna je sice malá, ale útulná, a především čistá. Velkým bonusem je určitě vana, která bývá často v jiných bytech nahrazena o něco méně pohodlným sprchovým koutem.

Pokoj, ve kterém bydlí dvě studentky z peďáku, je velmi hezky zařízen. Působí příjemně a je vidět, že si holky daly s jeho vybavením záležet.

Druhá část pokoje, kde nás velmi zaujaly nástěnky, které lze využít jako odkladiště šperků.

Pokoj Petry jsme si nechali nakonec. Sama s ním ještě úplně spokojená není: „Chystám se to tu dovybavit. Určitě pořídím kytky, koberec a samozřejmě nějaké doplňky. Chtěla bych tu totiž bydlet dlouhodobě, opravdu mi vyhovuje ten klid. Na veškerou práci totiž potřebuji ticho.“

Příjemným zázemím je konferenční stolek a dvě obrovská křesla. V pokoji je dokonce televize, u které ale bohužel chybí settopbox a analogové vysílání už nelze chytit.

Na kolik vyjde takové bydlení? „Měsíčně se všemi energiemi a internetem 2 000,– Kč. Ve smlouvě je navíc uvedeno, že se částka nebude měnit, pokud se někdo odstěhuje a byt nebude zcela naplněn. Velmi potěšující je fakt, že se nebude doplácet za elektřinu ani za nic jiného, takže výše uvedená částka je opravdu definitivní.“