Vyhledávání

PRAXE: Lucie se pustila do kurzu manažerských dovedností

Lucie je studentkou psychologie na Univerzitě Palackého. Tento obor ji velmi baví, a proto se rozhodla vzdělávat také mimo školu a získat praxi v různých oblastech. Během našeho rozhovoru jsme si povídali právě o cenných zkušenostech, které se jí doposud podařilo získat.

Lucie

 

Lucko, máš zkušenosti z různých oborů psychologie. Který z nich je Ti prozatím nejbližší?

S tím mám takový věčný boj, protože mě každá část nějakým způsobem zajímá. Ale momentálně je to hlavně psychologie práce a organizace. S touto oblastí mám také největší zkušenosti z praxe, takže možná i z toho důvodu. Musím ale říct, že hned v závěsu je také školní a dopravní psychologie.

 

V současné době působíš v České asociaci studentů psychologie na pozici HR manažerky. Co je Tvou náplní práce?

Do ČASP jsem šla hlavně z toho důvodu, abych získala zkušenost s vedením lidí, která mi dosavadně chyběla a neměla jsem možnost ji nikde sehnat. Právě se snažíme dát dohromady strukturu a popis pozic, starám se taky o nábor členů a teambuildingové aktivity. Pod sebou mám HR koordinátory, které se nějakým způsobem snažím motivovat k tomu, aby nám pomáhali pořádat různé aktivity. ČASP je také super v tom, že zde mohu spolupracovat s ostatními studenty z oboru a mohu tak získat nové přátele.

 

 Vyzkoušela sis také práci v personální agentuře. Co hodnotíš jako největší přínos této praxe?

Abych řekla pravdu, otevřelo mi to oči hlavně v tom, abych se sebou začala něco dělat. Naučila jsem se vést pohovory a nebát se komunikovat s vysoce postavenými lidmi. Pamatuju si na první rozhovor, kdy jsem byla strašně nervózní, ale teď jsem v pozici, kdy bych s těmi manažery úplně v pohodě pokecala. Naučila jsem se také komunikovat s personalistkami, které většinou nemají čas. Navíc bylo fajn zvyknout si na pracovní proces a zatížení, skloubit práci, školu a rodinu. 

 lucie2

 

S jakými nejčastějšími chybami studentů a absolventů jsi se v personální agentuře setkala?

Důležitá je hlavně praxe, praxe, a zase praxe. Studenti většinou mají povinné praxe, které musí splnit, ale to není dostačující. Takže jim chyběla jakákoliv činnost nad rámec studia. Ať je to cokoliv, neplacená praxe, zkušenost ze studentské organizace, dobrovolnická činnost. I jakákoliv "obyčejná" brigáda při studiu ukazuje, že si studenti formovali nějaké pracovní návyky, přišli do kontaktu s manažerem a dalšími spolupracovníky. Také jsem si všimla, že se mladí lidé neumějí sami prodat. I když měli splněnou povinnou praxi, neuměli říct, co jim to dalo nebo co se tam naučili.

 

Účasníš se také kurzu „MBA“ – manažerské dovednosti, který organizuje Univerzita Palackého. Mohla bys přiblížit jeho náplň?

Je to kurz, který zahrnuje přibližně dvacet předmětů z oblasti psychologie, ekonomie a IT. Po absolvování minimálně čtrnácti předmětů studenti získají certifikát. Všechny absolvované předměty pro mě byly velmi přínosné, ale super byly  předměty z katedry ekonomie, během kterých jsem si mohla rozšířit obzory mimo můj obor. Za nejvíce přínosný považuji předmět Projektové řízení, kde jsem si mohla vyzkoušet, jak funguje řízení projektů ve firmě.

 

Během studia se Ti povedlo získat mnoho cenných zkušeností. Zjišťuješ si informace o stážích a školeních sama nebo jsi je absolvovala v rámci katedry psychologie?

Myslím si, že v tomto směru se vyplatí být sám aktivní, ale musím říct, že nám toho dost zařizuje katedra. Co se týče účasti, tak na většině seminářů platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, ale na prestižnější stáže je pochopitelně výběrové řízení. Určitě máme díky katedře spoustu možností.

 Foto: archiv Lucie Šimkové