Vyhledávání

Pozvánka: Začíná cyklus přednášek na téma Kája Saudek a (český) komiks

Součástí olomoucké výstavy českého komiksového krále Káji Saudka je i cyklus přednášek pracovníků Centra pro studia komiksu ÚČL ČR a Filozofické fakulty UP. Posluchači z řad studentů budou mít možnost setkat se s Mgr. Martinem Foretem mimo učebny univerzity a poznat ho jinak, než v roli vyučujícího. Jistě je potěší změna prostředí a fakt, že z této přednášky se žádná zkouška konat nebude. Celá akce začne ve středu 12. března přednáškou s názvem „Od pravěku po Saudka“ a bude pokračovat každou středu až do 23. dubna. Kromě Martina Foreta se můžete těšit na Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka a Michala Jareše. Přednáška již zmíněného Martina Foreta s podnázvem „Ultrastručné dějiny komiksu“ začne zítra v 17 hodin v kavárně Cafe 87. 

vystavy-2014-saudek-plakat_denik-1024

 Program cyklu přednášek:

 12. 3. Martin Foret: Od pravěku po Saudka: ultrastručné dějiny komiksu

19. 3. Tomáš Prokůpek: Hledání komiksového ráje: inspirace Káji Saudka

26. 3. Pavel Kořínek: Pečlivě přečíst panely: výzva k analýze komiksu

2. 4. Michal Jareš: Ukaž mi to. Kája Saudek a světový undergroundový comix

9. 4. Tomáš Prokůpek: Pokračovatelé, žáci, epigoni: vliv tvorby Káji Saudka na dvě generace českých komiksových tvůrců

16. 4. Pavel Kořínek: Český komiks 1989–2013: programy, projekty, problémy

23. 4. Martin Foret: Saudkovi „vnuci“ - současné české knižní komiksy

Kromě přednášek připravilo Muzeum umění v rámci doprovodného programu také workshop s názvem „DRAK ukrytý uvnitř skály! Jak napsat a nakreslit komiks“. Ten se koná v sobotu 15.března a v neděli 16.března, vždy od 10 hodin po celý den. Lektory pro tento projekt jsou scénárista Martin Šinovský (aka Bohumír Tabák) a kreslíř Petr Novák (aka TICHO 762). Workshop je určen jak pro začátečníky, tak i pro zkušené komiksáře.

Celou výstavu Retrospektiva krále českého komiksu můžete v Muzeu umění navštívit až do 18. května, vstupné činí 70 kč, ale každou první středu v měsíci a každou neděli je výstava zcela zdarma. Pokud jste opravdu velkými fanoušky komiksu nebo bratrů Saudkových, určitě si nenechte ujít komentovanou prohlídku výstavy v úterý 15. dubna, kdy vás včetně komentátora Libora Gronského doprovodí i Jan Saudek. Podrobnější informace k celému programu olomouckého muzea najdete na jejich webu.