Vyhledávání

POZVÁNKA: Vyjdi ven i ty!

#VyjdiVen, oficiální hashtag výstražné stávky studentů, je více než jasný. Studenti vysokých i středních škol plánují ve čtvrtek půlhodinovou stávku na obranu ústavních hodnot ČR. Stávkou mají vyzvat ústavní představitele naší republiky, jako jsou prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a Parlament ČR, k dodržování ústavní a společenské zvyklosti.

Jedním z hesel je „Stejný metr pro všechny". Stávka konkrétně požaduje, aby prezident jmenoval premiéra, který získal podporu a není trestně stíhaný. Dalším důležitým bodem je, aby vláda, která je v demisi, nekonala zásadní a personální kroky. A v neposlední řadě aby Senát vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

„Je to příležitost nechat se slyšet. Věřím totiž, že tento celorepublikový studentský hlas opravdu slyšet půjde – rozhodně víc, než kdybychom situaci v naší zemi řešili jen někde mezi kamarády a pak nad ní mávli rukou s tím, že se nechceme zbytečně rozčilovat. Zároveň stávku vnímám jako začátek studentské občanské angažovanosti ve větší míře, než byla dosud,“ sdělila organizátorka stávky v Olomouci Sára Matůšová.

Myšlenka stávky vznikla na pražské DAMU a odtud se dále šíří především prostřednictvím facebookové události do ostatních měst. Takovým městem je i Olomouc. „Ke stávce jsme se rozhodli připojit čistě na vlastní pěst díky celoplošné výzvě DAMU, která vyzvala všechny vysoké a střední školy v České republice. Nikdo nás nekontaktoval, chtěli jsme se jednoduše propojit s ostatními studenty, protože v nás znění výzvy rezonuje a myslíme si, že bychom se k ní s Univerzitou Palackého měli přidat. Když jsme minulý pátek zjistili, že si organizaci stále nikdo nevzal na starost, rozhodli jsme se, že se jí ujmeme my a stávku uspořádáme,“ dodala Sára Matůšová.

Účastníci budou moci na místě podepsat znění výzvy, a vyjádřit tak svůj souhlas i na papíře. Dokument sice nemá být peticí, ale podle pražského organizátora Václava Strýčka je možné, že jej následně organizátoři předají Senátu nebo Kanceláři prezidenta republiky. Účastníci protestu mají na sociálních sítích sdílet fotografie a videa právě se zmíněným hashtagem #VyjdiVen. Mohou se zapojit i roznosem letáků.

 

Odkaz na facebookovou událost ZDE

Markéta Jasanská

Studentka pavěd jako je žurnalistika a česká filologie. Nemá ráda sport, davy, většinu politiků, špatnou hudbu a namyšlence.