Vyhledávání

POZVÁNKA: Pivem k vědeckému poznání

Pivo zadarmo a dobrý skutek pro vědu. To vám teď nabízí čtyři studenti psychologie, kteří v rámci školního projektu budou zkoumat, jak alkohol ovlivňuje chování a názor člověka. Zúčastněte se experimentu na katedře psychologie.

pivko

Přešli byste vratký mostek přes rozbouřenou řeku? Ne? A co takhle s promilí v krvi? Na tyto a další otázky se studenti třetího ročníku psychologie snaží přijít. Připravili si proto výzkum zaměřený na rozhodování lidí a změnu názorů v závislosti na množství alkoholu v krvi.

Celý výzkum proběhne pod záštitou katedry psychologie. Testování skupin bude probíhat následující tři týdny, začal v pondělí 8. listopadu. Na výběr máte z mnoha termínů, stačí kontaktovat pořadatele. „Na začátku dáme každému podepsat informovaný souhlas a budou seznámeni s průběhem experimentu. Poté bude následovat vyplnění alkoholového dotazníku MAST,“ informoval student psychologie Martin Vencel. Hlavní teorií výzkumu je, že u těch, kteří jsou zvyklí alkohol konzumovat častěji, dochází k menšímu ovlivnění mentálních funkcí pod vlivem alkoholu. Každý podstoupí čtyři bloky, kde se bude střídat pití piva a vyplňování dotazníků.

Konzumovat se bude pivo, ženy dostanou piva dvě a muži tři. Samotné pití by nemělo trvat déle než jednu hodinu, aby se hladina alkoholu, podle výpočtů studentů, u testovaných jedinců vyšplhala na 1,1 promile. Samozřejmě bude vše anonymní. Každý dostane přidělené číslo, pod kterým bude vyplňovat otázky. „Studenti, kteří se přihlásí, budou pít pivo od Holby, dostali jsme ho 150 litrů. Při shánění sponzorů jsme se obrátili na několik dalších společností. Holba se nakonec jako jediná rozhodla spolupracovat s nadšenými studenty a podpořit náš studentský projekt,“ pokračoval Vencel.

Martin Vencel a jeho kolegové doufají, že se studenti nadšeně zapojí do testování a také že dojdou k nějakým zajímavým výsledkům. „Pokud bychom zjistili něco převratného, máme v plánu naši práci nabídnout forenzní psychologii. Chceme zjistit, zda alkohol přímo ovlivňuje náš úsudek a rozhodování a jaké množství je k tomu potřeba. Také bychom rádi napsali článek do vědeckého časopisu,“ dodal na závěr.

Konečné výsledky bude skupina budoucích psychologů zpracovávat v průběhu prosince. Jestli jste zvědaví, co zjistí , anebo byste si jen rádi dali pivo a poznali nové tváře, neváhejte se jim ozvat a stát se součástí tohoto zajímavého projektu.

Zde najdete potřebné informace a kontakty.

Foto: www.pivni-zachranka.cz