Vyhledávání

POZVÁNKA: Olomouc pohltí divadelní horečka, zapojí se i studenti

Divadlo a svoboda jsou hlavním tématem letošní Noci divadel, která se koná 16. listopadu. Do této celostátní události se neváhaly přidat divadelní spolky z uměleckého srdce Univerzity Palackého. Pro návštěvníky si připravily nejen krátká představení, ale i instalace a dobovou výzdobu. Návštěvníky rovněž čeká křest knihy, afterparty i něco dobrého na zub.

V Uměleckém centru Univerzity Palackého vystoupí dohromady šest divadelních spolků, které právě teď působí na Katedře divadelních a filmových studií UP. „Divadelní scéna je na Konviktu skvělá, různorodá a hlavně mladá. Ti lidi to totiž dělají ve svém volnu a doopravdy se scházejí a pracují na tom,“ vyjádřila se organizátorka Slávka Mšínová.

Téma Noci divadel pojaly spíše z opačné strany. Spolky se ve svých vystoupeních nebudou zabývat svobodou a děním po roce 1989. „Člověk by čekal, že budeme spíše reagovat na devadesátky. A dění po sametové revoluci. Chceme ale spíše navodit pocit té nesvobody a více se soustředit na dobu, jaká byla,“ řekla dále organizátorka.

Za zmínku stojí i chystaný křest knihy Tatjany Lazorčákové Osobnosti divadelní kritiky mezi roky 1956 a 1970v Ostravě a v Olomouci, kterou se studenti rozhodli zařadit do programu. Křest bude probíhat od 17:00 v kapli Božího těla na Konviktu a ujme se ho Jiří Štefanides. Pro organizátory byl právě Štefanides volbou číslo jedna, jelikož on sám začal v sedmdesátých letech a všechny osobnosti z knihy znal osobně. Řekne i několik zajímavostí, které se této doby týkají. Návštěvníci se mohou těšit nejen na minikoncert studentů, ale také na menší raut na oslavu pokřtěné knihy.

Všichni jsou samozřejmě zváni na afterparty, která se bude konat od 22:00 v Divadelním sále na Konviktu. Pro příchozí zde bude připraveno občerstvení, bude je čekat dobová muzika, ale i aktéři „konvikťácké“ Noci divadel. „Je to nejen příležitost, jak se seznámit se studenty, které zajímá divadlo. Je to příležitost, jak se poznat sami mezi sebou. Doufám tedy, že nás lidé navštíví a tuto noc prožijí s námi,“ zve nakonec Slávka Mašínová.

Celý harmonogram najdete na facebookové události Studentská noc divadel 2019. Staňte se tedy součástí Noci divadel i vy. Akce se koná v Moravském divadle, ale také v Divadle na cucky, Divadle Tramtárie, Kabaretní scéně Nabalkoně, Muzeu umění a nyní můžete dorazit i na Konvikt. Čeká vás zde zábava a spolu s ní také divadelní nadšenci, kteří se postarají o váš kulturní zážitek.

Foto: facebooková událost Studentské noci divadel 2019

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.