Vyhledávání

POZVÁNKA: ,,Nevypínejte počítač, aktualizujeme", hlásí festival Jeden svět

Nejen počítačové systémy potřebují čas zpracovat všechny informace, aby mohli fungovat hladce. Stejné je to i ve světě. Proto se Aktualizace stala motem letošního ročníku filmového festivalu Jeden svět. Festival zaměřený na lidská práva přinese divákům pohledy na problematiku rasismu, populismu, „fake news“, či migrace.

„Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. V letošním ročníku chce návštěvníkům nabídnout to, na co v běžném životě čas nemají, čili zpomalit a vytvořit si svůj vlastní názor. Jeden svět tradičně začíná svou cestu v Praze 5. března a hned po pár dnech se rozletí do kin po celé republice od Znojma po Jablonec nad Nisou, přičemž v každém městě bude mít různé trvání i program.

V Olomouci uvidíte první filmy od 19. března a festival zde bude šest dní. Pořadatelé olomouckého programu si pro návštěvníky nachystali dvacet jedna filmů, které mají být průřezem napříč všemi festivalovými kategoriemi. Olomoucký dramaturg Dominik Vontor doporučuje například snímky Nic se neodpouští a Rádio Kobaní, které sledují silné ženské hrdinky neevropského původu. Vaší pozornosti také nesmí uniknout zábavný dokument Zeptejte se sexperta, který s humorem boří tabuizované téma sexu a intimních vztahů v Indii. Z kategorie Česká soutěž si nenechte ujít film Hranice práce, ve kterém se novinářka Saša Uhlová vydává do nízkopříjmových zaměstnání a podává zprávu o pracovních podmínkách v České republice. „Věřím, že stejně jako v minulých letech v divácích dokumenty vyvolají mnoho emocí a Jeden svět se tak alespoň po dobu svého trvání stane společenskou událostí, která otevírá diskuze,“ dodává Vontor nakonec.

Vedle projekcí samozřejmě nechybí ani doprovodný program. Po skončení filmu můžete navštívit například přednášku o dezinformacích s členy redakce HlidaciPes.org, zajít na koncert brněnské kapely Ghost of You do Jazz Tibet Club nebo na slavnostní afterparty v režii DJ Markopulose z rádia UP AIR. Hlavně na žádné z těchto akcí nemusíte utratit ani korunu, vstup je totiž zdarma.

Základní vstupné na jeden film vás vyjde na 80 korun, pro studenty však jen za 60 korun. Vstupenky jsou nemístné, pokud tedy chcete sedět uprostřed, přijďte co nejdřív. Promítat se bude na třech místech – v kině Metropol, v Muzeu umění a v nových prostorech Divadla na cucky. A když už se na nějaký film nedostanete, nebojte se, protože Helena v krabici tam určitě bude a ta si nic ujít nenechá.

 

Fotografie: Jeden svět Olomouc

Vojtěch Záhora

Piju a mluvím víc, než bych měl. Mám rád filmy, miluju kiwi a nesnáším, když někdo chodí pozdě.