Vyhledávání

POZVÁNKA: Nenechte si ujít 18. ročník přehlídky animace a současného umění PAF

Letošním tématem festivalu PAF Olomouc 2019, který se bude konat od 5. do 8. prosince v Uměleckém centru UP, se stal Portrét. Na tradiční akci tentokát vystoupí londýnská hudebnice Mica Levi s kolektivem CURL, britská pianistka Eliza McCarthy a představí se také umělkyně-avatar LaTurbo Avedon. Součástí programu bude vůbec poprvé i slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého. Předprodej čtyřdenních vstupenek probíhá již nyní na GoOut.cz. 


Festival PAF, neboli Přehlídka filmové animace a současného umění, vznikl už v roce 2000. Od té doby se stal jednou z největších akcí v ČR věnující se animovanému filmu, která svým programem přesahuje regionální i český kontext. Oproti jiným stejně zaměřeným festivalům se odlišuje především důrazem na vysokou uměleckou kvalitu představených filmů. 

Tématem 18. ročníku PAFu je Portrét. „Portrét dnes funguje rovněž jako metafora internetové přítomnosti na sociálních sítích, proměňuje naši podobu i identitu v sérii verbálních a vizuálních stop, jimiž se v mediálních rozhraních objevujeme a ve stejném momentě z nich mizíme,” uvedli ve své tiskové zprávě Tomáš Jirsa a Martin Mazanec. „PAF 2019 chce tuto mediální ambivalenci prozkoumat na základě současných pohyblivých obrazů, audiovizuálních performancí, hudební produkce a prezentací, které portrétní žánr rozehrávají prostřednictvím nejrůznějších kamufláží, avatarů, mimikry a masek,” popisují dále téma festivalu. 

Prvním jménem, které v rámci programu festivalu zaznělo, bylo jméno londýnské umělkyně Mici Levi. Pod přezdívkou Micachu vydává nahrávky na pomezí experimentálního popu, post-punku a dubu a je také autorkou soundtracků k filmům Under The Skin (2013), Jackie (2016), za který byla Levi nominovaná na cenu americké filmové akademie, a nejnovějšímu Monos (2019). Do Olomouce přijede společně s dvojicí hudebníků a producentů Coby Sey a Brother May, se kterými tvoří kolektiv CURL.

Návštěvníci festivalu se dále mohou těšit na Elizu McCarthy, britskou pianistku věnující se současné klasické, ale i experimentální klavírní hudbě. V roce 2018 vydala s Micou Levi společné EP s šesti klavírními skladbami Slow Dark Green Murky Waterfall. Pro olomoucký PAF připravuje McCarthy živé představení této nahrávky a společný koncert s hudebníkem Jo Willsem.

Na programu bude i ženský avatar LaTurbo Avedon, který působí ve virtuálním prostoru a ve svých uměleckých projektech pracuje s tématy nefyzické identity a proměny autorství uměleckého díla. Její tvorba se již objevila mj. v rámci berlínského festivalu Transmediale, v newyorském The Whitney Museum nebo v Barbican Center v Londýně. V rámci PAFu se představí především skrze výstavu v Galerii 9:16pm v budově Muzea umění Olomouc a uvede též videopřednášku na téma posmrtného života v digitálním prostoru. 

Ženský avatar LaTurbo Avedon

Součástí programu bude v neposlední řadě kompletní představení československého animovaného seriálu O klukovi z plakátu, jenž vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století. „Jeho hlavním tématem je ve své podstatě virtuální otisk malého chlapce, který do reálného světa sestupuje z dvourozměrného prostoru plakátovací plochy,” popisuje v tiskové zprávě Max Dvořák. 

Vůbec poprvé proběhne v rámci festivalu PAF slavnostní předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, které se doposud konalo jen v Brně či v Praze. Vyhlášení prestižního ocenění se bude konat v kině Metropol. Nominováni jsou skupina Comunite Fresca, Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová či Pavla Malinová. 

Vstupenky na všechny čtyři dny festivalu PAF 2019 si můžete zakoupit už nyní v předprodeji na GoOut.cz. Prodej jednodenních lístků bude spuštěn společně s uveřejněním detailního programu v průběhu listopadu. 

Zdroj fotografií: archiv PAF

Iveta Konečná

Studentka žurnalistiky. Miluju všechny kriminálky, animovaný seriály a komiksy. Řídím se pravidlem APEROL FOR LIFE.