Vyhledávání

Pozvánka: Atmosféru v Ponorce rozčeří kapela J. H. Krchovský & Krch-off band

Pokud ještě nemáte plány na páteční večer, skočte se podívat do olomoucké Ponorky. Poezii pod závojem hudby vám představí kapela J. H Krchovský & Krch-off band, z jejíhož názvu můžete vytušit, že je propojena s jedním z nejvýznamnějších současných básníků,  J. H. Krchovským.

Akce vypukne v 8 hodin večer. Můžete se těšit na starší tvorbu, ale také na nové kousky z desky Jakože vůbec nic, která bude oficiálně pokřtěna až 19. prosince v pražské Malostranské besedě. „Rádi bychom zahráli průřez celou tvorbou Krch-off bandu z posledních let, ale také z nové desky. Některé skladby máme v repertoáru zařazeny již nějakou dobu, jiné, ty nejnovější, které se na desce objeví, jsme před publikem takřka nikdy nehráli. Dá se tedy říct, že budou mít v Ponorce premiéru,“ uvedl baskytarista Tomáš Skřivánek. ,,Budeme rádi, když se sejde příjemné publikum a věříme, že potkáme i spousty přátel, jelikož Ponorka je jedno z míst, kam se vracíme nejraději a více než tři roky jsme zde s Krch-off bandem nehráli. A navíc nové básně a skladby vážně stojí za to,“ dodal.

krchovský 3

Básně J. H. Krchovského jsou velmi čtivé, s nádechem lásky, smrti, alkoholu i sexu. Požitek umocňuje také jejich dokonalá forma a rým. A jelikož hudba slouží k přenosu emocí a myšlenek už odedávna, zasáhne nás i v tomto případě zhudebněná tvorba mnohem více než jenom na papíře. Krchovský, vlastním jménem Jiří Hásek, vzešel z pražského undergroundu 80. let. Jeho nejznámější sbírka nese název Noci, po nichž nepřichází ráno„Kdoví, možná celý večer otevře i autorské čtení z nové sbírky,“ řekl Tomáš Skřivánek o sbírce Já už chci domů, která vyjde 30. listopadu letošního roku.

Kapela se bohužel o prostor s dalšími hudebními skupinami na rozdíl od jiných měst dělit nebude. „Čas, po který se dá v tomto našem oblíbeném podniku hrát, je ohraničen policejní hodinou, a tudíž musíme končit ve 22:00. V jiných městech však vystoupíme i s dalšími umělci, většinou jsou to spřátelené kapely, ale vše záleží na konkrétní dramaturgii určitého večera,“ vysvětlil Tomáš Skřivánek.

Asi vás napadne, jak vůbec vznikl nápad založit kapelu a spojit poezii s hudbou. Ještě před Krch-off band se spousta skupin zasadila o zhudebnění autorovy tvorby, J. H. Krchovský však z jejich valné většiny nadšený nebyl. Jakmile ho tedy producent Marek Brodský požádal, aby mu zapůjčil všechna CD s těmito nahrávkami, protože je chtěl vydat vcelku, příliš ho to nepotěšilo. Nakonec mu vnukl myšlenku, aby si básně podle svých představ přezpíval sám. Nebo jak uvádí na stránkách bandzone.cz: „Není-li spokojen s tím, jak mu jeho básně zkurvili jiní, ať si je tedy zkurví sám, sežene si spřízněné muzikanty a písně s nimi nazkouší. On pak obstará studio a zařídí vydání CD včetně obalu.“ Kapela se tak roku 2007 vydala na své první koncertní turné.

 Foto: www.fullmoonzine.cz, divadlo Husovka

Veronika Svrčinová

Šéfredaktorka Heleny v krabici a studentka třetího ročníku žurnalistiky. Ve volném čase se věnuji čtení knížek a zpráv, popíjení kávových nebo alkoholických nápojů a ověřování politických výroků.