Vyhledávání

Poslední svého druhu upozorňuje na vymírání nosorožců a slonů

„Jaký to je pocit mít plnou skříňku slonů?“ „Přál bych si, aby tahle byla jediná.“

V rámci festivalu Jeden svět se ve středu v Divadle hudby promítal znepokojující film Poslední svého druhu. Snímek fotoreportérky Kate Brooks upozornil sál plný diváků na brzké vymření ohrožených druhů nosorožců a slonů.

V současnosti na světě žijí pouze dvě samice nosorožce severního bílého. Příčinou postupného vyhynutí jsou hlavně pytlácké nástrahy kvůli vysoké hodnotě rohoviny a slonoviny. Dokument působí znepokojivě, protože odhaluje praktiky prodeje těchto surovin.

Novinářka ukazuje, jak je na asijském trhu jednoduché rohovinu získat. Není to ale jediný aspekt, na který se autorka zaměřuje. Ve snímku diváci uvidí také poslední zoologické zahrady, kde se nosorožci ještě vyskytují. Zavítala proto i mimo jiné do Zoo Dvůr Králové, aby zachytila dnes již zemřelou samici Nabiré.

Projekce poukazovala také na boj vojáků v Kongu proti místním pytlákům a schvalování zákonů proti prodeji rohoviny a slonoviny. Divák tak mohl nahlédnout na vojenskou základnu a k výslechům pytláků.

Po promítání následovala debata s ekoložkou Kateřinou Holubovou a parazitoložkou Barborou Červenou.

foto: pixabay.com, jedensvet.cz

Lýdie Hájovská

Studentka Žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.