Vyhledávání

Platforma Fresh Eye představila studentům fenomén fanouškovství

Všichni, kdo se zajímají o fanouškovství, měli možnost ve středu 15. listopadu navštívit přednášku Fresh Eye s názvem Obraz versus fanouškovská kultura. Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého hostila tři teoretičky, které posluchače uvedly do problematiky vizuálních projevů fanouškovství a jejich místa v mediální teorii.

 

Dramaturgyní večera byla katederní doktorandka Iveta Jansová, která postupně uvedla Evu Chlumskou, Janu Jedličkovou a Kláru Feikusovou. „Jak víte, tak se ráda oblékám do svých fanouškovských triček. Ani dneska jsem neudělala výjimku a oblékla jsem si jedno, které jsem dostala od vás studentů,“ uvedla při zahájení večera Jansová v tričku s příhodným nápisem „professional fangirl“, tedy „profesionální fanynka“.

Zakázaný fan art

Jako první se představila filmová teoretička Eva Chlumská, která studenty obohatila o své znalosti v oblasti fan artu, tedy umění vycházejícího z oblíbeného filmu či seriálu, které tvoří sami fanoušci pro jiné fanoušky. „Vlastníci práv nad fan artem přivírají oči, protože pro ně je to reklama zdarma. Ale ve chvíli, kdy na tom chcete vydělat peníze, k porušování ochranné známky dochází,“ sdělila publiku Chlumská, která se také podělila o vlastní zkušenost, kdy její malovaný fan art profesora Severuse Snapea ze ságy Harryho Pottera jen po hodině stáhli z internetových stránek.

Na Chlumskou navázala teoretička televize Jana Jedličková, která na příkladech známých seriálů jako Mad Men nebo Stranger Things ukázala, jak tvůrci využívají nostalgie a našeho zkresleného, přehnaně pozitivního vnímání minulosti k prodeji svého díla.

Šest let přednášek

Jako poslední se představila Klára Feikusová. Studentka filmové teorie vyprávěla o strategiích užitých fanoušky při tvorbě amatérských videí. „Právě fanoušci jsou velice mediálně gramotní a jsou schopni číst určité signály a pracovat s nimi, ačkoliv nejsou vystudovaní střihači nebo filmaři,“ uvedla Feikusová. „Přesto těmto postupům rozumí, protože jsou s nimi velice dobře obeznámeni právě proto, jaké množství textů konzumují,“ dodala.

„Fresh Eye je platforma pro rozvoj a propagaci studia vizuální kultury. V rámci pravidelných měsíčních přednášek dává prostor mladým teoretikům, umělcům, kurátorům, žurnalistům a kreativcům,“ píší na svých oficiálních webových stránkách. V průběhu šestileté existence přednášelo 150 hostů pro téměř dva tisíce posluchačů. Jako další je na řadě přednáška Obraz versus BIO, která se uskuteční 12. prosince.

 

Foto: Anna Bílá

Pavla Mrázová

Absolventka žurnalistiky, nyní se věnuje mediálním studiím. Mimo školu analyzuje média, baletí nebo poslouchá hudební skvosty minulého století.