Vyhledávání

RECENZE: Phil Collins ještě žije, naštěstí!

Legendární britští prog rockeři Genesis a zároveň obrovská řada sólových hitů jako Another Day In Paradise nebo In The Air Tonight, které patří dodnes k jistotám řady rozhlasových stanic. Phil Collins po sobě v populární hudbě zanechal výraznou stopu, byť ne vždy nutně v pozitivním slova smyslu. Také o tom je jeho loňská autobiografie Ještě žiju.

Spolu s kanadskými Nickelback patří bubeník a zpěvák Phil Collins mezi časté terče vtípků hudebních fanoušků. Mnozí mu například nedokáží odpustit „zpopovatění“ art rockových Genesis poté, co hlavní otěže po odchodu Petera Gabriela převzal právě Collins. Řada mýtů koluje také o hudebníkových (ne)schopnostech a dospělo to až tak daleko, že když Phil Collins v roce 2016 po několikaleté pauze ohlásil návrat na scénu, vznikla proti tomuto comebacku mezi posluchači petice.

V tomto případě se jednalo o recesi, kterou ale přebrala řada hudebních magazínů, a zpráva si začala žít svým životem. To se ostatně nestalo poprvé, a nejspíš právě proto Collins v úvodu své autobiografie Ještě žiju prohlašuje, že jedním z cílů knihy je „napravení několika křivd“. Český překlad knihy vyšel v závěru loňského roku u vydavatelství Omega a hudebník tu čtenáře na více než čtyřech stech stranách provází svým životem a dílem od úspěšné kariéry dětského herce až po zmiňovaný comeback v roce 2016.

Kniha splňuje vše, co čtenář od „rockových memoárů“ očekává. Collins je schopný vypravěč, nechybí mu nadsázka ani správné tempo a prostřednictvím knihy dává nahlédnout i do temnějších koutů své kariéry – například v kapitole o slavném charitativním „megakoncertu“ Live Aid, v rámci kterého jako jediný vystoupil jak v Anglii, tak v Americe, přičemž ani jeden z koncertů nedopadl moc dobře. Zde se ohlíží samozřejmě hlavně za tím, jak svou troškou přispěl k tomu, že se nejočekávanější koncert celé akce, velkolepý návrat Led Zeppelin, proměnil ve frašku, o které její protagonisté dodnes raději taktně mlčí.

Ještě žiju není jen o hudbě, ale také o Collinsově osobním životě. Jak to bývá v případě většiny celebrit, i tento byl plný přešlapů, rozvodů, závislostí, depresí a v posledních letech i zdravotních problémů. Autobiografie tak sice nedává odpověd na otázku, proč patří Phil Collins mezi nejnenáviděnější hudebníky popové historie, ukazuje ho však jako člověka s obdivuhodným arzenálem úspěchů i neúspěchů, který se při zpětném pohledu nebojí přiznat své chyby a udělat si ze sebe srandu. Zároveň nabízí vhled do populární hudby uplynulých pěti dekád. Existovaly totiž roky, kdy byl Phil Collins opravdu všude.

Foto: Facebook Phila Collinse a nakladatelství Omega

Petr Šrajer

Student muzikologie a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Fanatický posluchač české a slovenské alternativní hudby, amerického Motownu, německého industrialu a Erika Satieho. Jo a taky ex-šéfredaktor Heleny v krabici.