Vyhledávání

Petr Jarčevský: Práci zdravotního klauna mám rád

Jste příznivci a stálými diváky divadla Tramtárie? Pak jste již určitě poznali jejich hostujícího herce Petra Jarčevského. Petr vystudoval na JAMU dramatickou výchovu, v Olomouci se podílel na založení původního divadla Tramtárie. To se po čase přestěhovalo do Brna pod názvem Buran Teatr, kde Petr současně také vystupuje. Pět let byl členem činoherního souboru Moravského divadla a již deset let působí jako zdravotní klaun.

Jaké bylo Vaše studium?

Vlastně žádné. Na JAMU se v podstatě nic nestuduje. Vystudoval jsem dramatickou výchovu, ale s dětmi jsem moc nepracoval. Hrál jsem různě po divadlech, ale krom přečtených divadelních her si nepamatuji, že bych něco studoval.

Kde v současnosti vystupujete?

Kromě Tamtárie hraji v Buran Teatru a v Redutě v Brně a dohrávám v Moravském divadle. Dramatické výchově se nevěnuji vůbec a prakticky jsem se tomu nikdy nevěnoval. Neoslovilo mě to a nemám na to nervy. S dětmi ale pracuji po nemocnicích, takže jich mám kolem sebe dost. A práce zdravotního klauna mě asi nejvíce naplňuje a vyčerpává.

Vtéto sezóně hrajete ve dvou inscenacích Nikita a Kdo chce zabít Beatles. Jak se Vám v nich hraje a která je Vaše oblíbenější?

V Beatles je to hodně velká improvizace. Režisér Jirka Jelínek dal na zkoušce základní body a pak si můžeme dělat, co chceme. Brutální Nikita je pro mě věc zajímavá, protože mám rád takové to minimalistické herectví. Tuto dramatickou inscenaci mám radši, protože komického už mám dost, vzhledem k tomu, že má práce zdravotního klauna vyžaduje komiku neustále.

Co obnáší Vaše práce zdravotního klauna?

Jdeme asi na tři hodiny na nějaké vybrané oddělení do nemocnice, kde bavíme jak děti, tak personál, a to v postavě doktora. Zdravotní klaun by měl být prostředníkem mezi dětmi a klasickým uniformovaným doktorem, kterého by měl dětem přiblížit a zlidštit. Já jsem se momentálně dostal do uměleckého vedení, takže jezdím na různé supervize a dělám dílny pro klauny.

ČTĚTE TAKÉ:

Petr Bilík: Měl jsem svůj vlastní hlemýždí tým / Petr Orság: Učitelem jsem chtěl být, co pamatuju

Dílny pro klauny? Co to znamená?

To znamená, že naplňuji roční plán, což je asi pět dílen, kde učíme základní herecké a klaunské věci. Je to spojené taky s administrativou, takže po nocích vyplňuji papíry.

Nedeprimuje Vás občas pohled na všechny ty nemocné děti?

Na začátku to bylo horší než teď. Zdravotního klauna dělám už deset let, takže už vím trochu, jak se s tím vyrovnávat. Dřív se navštěvovala pouze onkologická oddělení a to mělo na mě větší dopad. Trauma z toho nemám, ale možná to tam někde podvědomě je, protože nemám a nechci mít děti.

Co si myslíte o kvalitě současné divadelní scény v Olomouci?

Tady je v podstatě divadelní scéna jenom jedna, což je strašně překvapující, vzhledem k tomu, že je to studentské město. Myslím si, že to souvisí s tím, že Olomouc je taková línější než ostatní města. A chybí tu větší činoherní klub, který by to rozvířil.

Moravské divadlo má nového šéfa činohry. Viděl jste některé z jeho představení? Co říkáte na vývoj, kterým se divadlo ubírá?

Jediné, co mě mrzí, je, že tam nechodí moc lidí. Viděl jsem Arabskou noc a Černou komedii a myslím si, že kvalitou se to nijak neliší. Ovšem jsou to experimentálnější věci, než tam byly, takže naučit na to lidi chodit bude chtít více času.

Chcete zůstat u divadla, nebo byste se rád prosadil i u filmu?

Neláká mě to. Jednou jsem byl na konkurzu a cítil jsem se hrozně blbě, teď už ani nereaguji na zprávy, které mi posílají z agentur. Natočil jsem nějaké studentské filmy ve Zlíně a jako zkušenost to bylo dobré, ale víc mě to neláká.

Máte nějaké plány do budoucna? Nějaké vysněné role?

Ne, nemám. Já už jsem snad všechny hezké role měl. Nejraději asi vzpomínám na roli Brouka Rudolfa z pohádky Jak se hovnivál chtěl stát motýlem. Ale jinak jsem měl všechny role rád.

Do budoucna si nic neplánuju, ale už se asi čtvrt roku snažíme s kolegou vytvořit časopis zdravotního klauna pro klauny i pro herce. Zatím se nám to nedaří, protože je to velmi těžké zvládnout jak obsahově, tak rámcově.

Foto: Denisa Gumbírová

www.divadlotramtarie.cz

www.facebook.com/zdravotniklaun

http://www.mubruntal.cz/VismoOnline_ActionScripts/Image.aspx?id_org=1316&id_obrazky=10281

[gallery]