Vyhledávání

Pavel Telička: Evropské unii chybí kvalitní vize

Pavel Telička je český diplomat a lobbista. V roce 2004 zastupoval Českou republiku v Evropské komisi. Poté, co předčasně opustil bruselský post, založil poradenskou společnost BXL Consulting soustředící se na poradenské služby v evropských záležitostech, ve které působí dodnes. V aule Univerzity Palackého vystoupil v rámci přednáškového cyklu EU2011 Krize - Evropy? „Problémy Evropské unie pramení z neochoty členských států jednat,“ míní.

Kdo jsou vaši současní klienti? V BXL máme několik zahraničních i domácích klientů. Často jde o dlouholeté spolupráce, takže se nedá říct, že pro ně pracujeme právě teď.  Z těch větších bych jmenoval například Microsoft. Jinak v současnosti rozvíjíme poradenství v oblasti dopravy. Náš další klient, jehož jméno zatím nemůžu jmenovat, se zabývá recyklací jaderného odpadu. Je to opravdu široké spektrum.

Dnes pracujete v soukromém sektoru, ale máte za sebou i byrokratickou praxi, což jsou dva téměř znepřátelené tábory. Pomohly vám zkušenosti z Evropské komise k lepšímu porozumění a toleranci byrokracie? Díky své minulosti znám dobře oba úhly pohledu. Chápu, že existují více či méně kvalitní úředníci. Někteří se snaží život usnadňovat, někteří jej komplikují. Ale také vím, že často plní pouze zadání shora, takže se snažím být shovívavý. Z pohledu podnikatele bych si samozřejmě přál pružnější, modernější a kvalitnější administrativu, která neprodukuje zbytečné a často neúčinné novely a vyhlášky.  Administrativní zátěž je v Česku už opravdu velká a nedaří se nám ji redukovat. Například v Británii za každou přijatou novelu, musí jednu vyhodit. Je to možná hodně zjednodušený, ale zajímavý systém.

Když někdo opustí post eurokomisaře, je časté, že pro něj mají firmy připraveny pracovní nabídky na vysoké manažerské pozice nebo se vrací do vrcholové politiky. Vy jste vrhnul na podnikání a založil poradenskou společnost. Proč jste se rozhodnul „začít od píky“? Měl jsem tehdy několik možností. Dostal jsem nabídku od tehdejšího premiéra Grosse na post ministra zahraničních věcí, což měla být určitá kompenzace za předčasné ukončení mého působení v Evropské komisi. Přestože by mě ta nabídka za jiných okolností zajímala, v politické kultuře, která tehdy vládla, jsem působit nechtěl a nemohl jsem se zpronevěřit svým zásadám jen kvůli lákavé pozici. Ve hře tedy zůstaly dvě varianty – akademická a soukromá sféra. Přednášení na vysoké škole je mi velmi blízké, ale nemyslím si, že jsem akademický typ, abych vyučoval na plný úvazek. A pak už zbyl soukromý sektor. Dostal jsem nabídku na jednu řídící pozici nebo jsem mohl vstoupit do již zavedených konzultantských podniků, ale cítil jsem touhu zkusit vlastní projekt, ověřit si, jestli na to mám, jestli to umím. Myslím, že jsem se rozhodnul správně.

Přemýšlíte do budoucna o návratu do politiky? Ano, uvažuji o tom, ale nejsem schopný říci, kdy a jestli vůbec. Už jsem dostal asi čtyři nabídky, které jsem odmítnul, a je možné, že pátá nepřijde. Je to zkrátka hudba budoucnosti, ale určitě se nejedná o uzavřenou kapitolu.

Téma dnešní besedy byla krize v Evropské unii. Co si pod tímto pojmem představujete a kde si myslíte, že je příčina unijních problémů? Podle mého názoru je problémem Evropské unie absence kvalitní vize. Myslím si, že dnes se politici zabývají spíše veřejným míněním než ideovými strategiemi, což vede k přijímání někdy neodborných a populistických rozhodnutí. Jádro problému však vidím u jednotlivých členských zemí, které nejsou ochotny dělat rázná a hlavně společná rozhodnutí. Ta jsou v Evropské unii přijímána právě představiteli těchto států a ne nějakým bruselským úředníkem. Pokud tedy vnímáme jisté problémy, musíme je přičítat právě jim. Občas je prostě nutné podřídit národní zájem tomu společnému a ne jej vždy a za každou cenu protlačovat.

Jak hodnotíte práci současného eurokomisaře za Českou republiku Štefana Fühleho? Hodnocení Štefana Fühleho bych se rád vyhnul, jelikož k tomu nemám patřičné podklady. Je zodpovědný v oblasti, ve které se nepohybuji, a abych hodnotil jeho práci v kolegiu Evropské komise, tak bych tam musel sedět. S naší dřívější spolupráce vím, že je to pracovitý člověk s kvalitními schopnostmi, který se v komisi určitě neztratí.

Václav Laga