Vyhledávání

Pavel Kohout se ohlížel za minulostí

Útulný prostor Divadla Hudby se o středečním večeru zaplnil téměř do posledního místa. Své autorské čtení tu měl spisovatel Pavel Kohout. Kdo ale čekal pouhé předčítání autora byl dozajista mile překvapen.

Celý tento projekt s názvem: Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem je původní inscenací pražského Divadla Viola. Vznikl při příležitosti vydání stejnojmenné Kohoutovy knihy. Autor v představení umožňuje nahlédnout divákovi do svého života. A co udělalo celé čtení zajímavějším? Nutno poznamenat, že Pavel Kohout nebyl na pódiu sám. Za klavír usedl hudebník Miloš Černý a některé zhudebněné básně zpíval, recitoval, četl určité pasáže textu a také vyprávěl Ondřej Kavan.

Celé představení tak mělo opravdový spád. Kohout se zastavil  u všech zmíněných mužů v názvu. Jeho příběh začal atentátem na Heydricha, kdy jako tehdy ještě malý kluk začal vnímat sílu německého vůdce. Nevyhnul se ani období, kdy byl členem komunistické strany a nakonec se dostal i k postavě Václava Havla. Ale ačkoli se Kohout dotkl celkem dlouhého úseku dějin, jeho vyprávění rozhodně nevyznělo jako hodina dějepisu. Obzvlášť na mě zapůsobil úsek, kdy popisoval pohřeb profesora Patočky (první mluvčí Charty 77; komunisté se snažili signatářům znemožnit účast na jeho pohřbu) a snahy komunistů tento pietní akt co nejvíce znepříjemnit.

Závěrem snad jen, že představení sklidilo opravdový úspěch, nejen proto, že si diváci potleskem vyžádali přídavek. Po skončení se pak naskytla také možnost nechat si spisovatelem podepsat jeho knihy. Jednu z nich (Kde je zakopán pes) totiž diváci obdrželi společně se vstupenkou. Nezbývá mi než dodat: Víc takových akcí do Olomouce!