Vyhledávání

PAF2017: Abrakadabra – Stvořím, jak říkám

Blíží se šestnáctý ročník mezinárodního festivalu PAF. Pod magickou formulí „Abracadabra“, jakožto hlavním mottem festivalu, nám i letos nabídne ochutnávku současného umění a kouzla filmové animace. Od čtvrtka do neděle můžete zažít workshopy a přednášky, zhlédnout více jak 100 projekcí, výstav nebo instalací v dvaadvaceti lokalitách po celé Olomouci.

Čtvrteční zahájení festivalu proběhne originální art-turistickou formou. Na návštěvníka čeká síť vernisáží v sedmi různých prostorách, včetně Konviktu či Galerie u Mloka. Mezi nimi je i projekt Jiné vize, který zaštítila kurátorská hvězda Michal Novotný z pražské galerie Futura. Jiné vize představí výběr deseti děl, které se budou ve stejnojmenné soutěži ucházet o přízeň porotců. O vítězi budete moci hlasovat po dobu festivalu i vy sami.

V pátek se představí například absolvent pražské UMPRUM Jonáš Strouhal s interaktivní instalací Dr. Mozek. Zavede vás do své umělecké laboratoře, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet malování ve virtuálním prostoru. Štětce nechte doma, stačí vám vlastní oči. Roli pouhého přihlížejícího přesahují také veduty scénografky Venduly Bělochové a Jana Tomšů, které nesou přízvisko „performance pro jednoho a půl diváka“. Beze slov, na základě obrazu, gest či hmatových vjemů rozvíjí mezi divákem a umělcem tichý dialog bezcílnou krajinou. Jedna Veduta trvá vždy 15 minut a probíhá po jednom divákovi. Účast si je nutno dopředu rezervovat.

Pokud jste však spíše klasik, sobotní program přinese kultovní jména animovaného filmu, Jana Švankmajera či průkopníka George Mélièse, jehož snímek Cesta na Měsíc se stal pro animaci ikonickým. Česká animovaná scéna je natolik bohatá, že by bylo škoda nepodívat se důkladně na zoubek některému z jejích velikánů. Přehlídka animovaných filmů proto pokračuje v projektu započatém před dvěma lety a otevírá „druhou krabičku Svatopluka Pitry“, československého animátora a satirika. A pro ty, kdo touží po kapce nostalgie, je tu celovečerní snímek Malá čarodějnice, jejíž patálie známe z pohádkových večerníčků.

Kromě slavnostního vyhlášení vítězů jiné vize zakončí čtyřdenní festival série umělců z cizích krajů. Elektronický hudební fenomén Gaika představí svůj imaginární vesmír Spectacular Empire, americká umělkyně Shana Moulton nabídne prostřednictvím videoartu zamyšlení nad zdánlivě obyčejnými věcmi, které nás obklopují, a experimentální violoncellista Oliver Coates ukáže, že hudba může být balzámem nejen pro duši, ale i pro tělo. Sobotní dávku klasiky doplní Oscarem oceněná Cesta do Fantazie japonského režiséra Mijazakiho a promítání arabské pohádky Aladin, snad trochu rebelsky umístěné do Kaple Božího Těla.

Zkrátka, kvalitního programu je požehnaně, a proto není nic lepšího, než se vykašlat na následující zápočtový týden a vydat se na cestu vlastní i cizí fantazií i letos. I mně samotnému nakonec nezbývá, než se vydat zakoupit akreditaci a nezapomínat, že ročník se dá opakovat vždycky, ale umělecké zážitky jsou jedinečné.

Autor: Dominik Lipovský

Fotografie: PAF

Externí pracovník

Výplňový text, než si autor doplní info.