Vyhledávání

Ozvěny Mezipater: „For God and the gays!"

Už pátým rokem mělo olomouckému publikum možnost v rámci festivalu Mezipatra zhlédnout několik filmů s queer tématikou. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž / žena, heterosexuální / homosexuální. Olomouc Mezipatra hostila ve dnech 25. – 29. 11.

Jedním z doprovodných programů byla okénka s názvem Queer Café. Většinou se jednalo o komorní přednášky zaměřující se na queer čtení populární kultury, avšak sobotní přednáška, vedená Alžbětou Možíšovou z Genderového centra Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, nesla název: „I´m a freak bitch“.

Hlavním tématem přednášky byla ikona dnešní pop-kultury Lady Gaga. Ač se to třeba na první pohled nezdá, celebrita je zajímavá právě z hlediska studia gendru. Alžběta Možíšová se na její tvorbu dívala hned z několika úhlů.

Hlavním prostředkem jsou pro Lady Gaga její hudební videoklipy, které již ze své podstaty musí fungovat rychle a jasně, tak aby divák stejně rychle informaci pochopil. Lady Gaga nabourává naše standarty a pomocí klipů otevírá nové možnosti výkladu. Alžběta Možíšová však podotkla, že ne vše, co není normativní, musí být okamžitě alternativní.

Pro začátek je asi neschůdnější vysvětlit, jak zpěvačka pracuje se slávou. Sláva ji fascinuje, slávu právě zakouší. Netají se obdivem k jiným ikonám pop-kultury, například k Madonně, kterou svým oděvem mnohokrát napodobila. Ale i přesto dodává svému vzhledu originální punc a posouvá tak vnímání své identity do jiné roviny. Konkrétně zesměšňuje kult slávy a ukazuje, jak je vyumělkovaný. Zpochybňuje tak svět pop-kulturních celebrit, přestože je sama jeho součástí.

Ať chceme nebo ne, celebrity fungují jako model „náležitého“ chování. Chlapi jsou chlapi a ženy jsou vzorem feminity. A proto je tak zajímavé sledovat, když někdo jako Lady Gaga tuto myšlenku ničí od jejích základů. Svým celkovým vystupováním se vymezuje vůči „normálnosti“ a používá k tomu v první řadě vlastí tělo. Sama je ve svých klipech spoře oděná. Vysoké podpatky, vyzývavé oblečení i účesy – nezbytnost opravdové ženy – hyperbolizuje do směšných rozměrů a vysmívá se tím feminitě samotné. Zpěvačka se stává objektem pozorování a častých úvah. Ani ryba ani rak? Mimochodem se otevřeně hlásí k bisexualitě.V klipu Telephone se v ženské věznici líbá s osobou, která vypadá spíše jako muž, ale je to přece ženská věznice, že? Divák se stává aktivním účastníkem její tvorby a najednou už je objektem pozorování právě on.

Monstrózita

Monstra vnímáme jako něco neurčitého, strašného i nádherného zároveň. Lady Gaga často destabilizuje naši představu o genderu. Například v písni Alejandro obléká muže do síťovaných punčocháčů. Sama se objevuje mimo jiné v roli mořské panny. Myšlenku generové binarity dovedla k dokonalosti v písni You and I, ve které stvořila alter ego k sobě samé. Jmenuje se Jo Calderone a je to správný chlap, je cool, nemá problém se ženami. Do páru opět Lady Gaga jako éterická blondýnka, která poslouchá svého muže.

Alžběta Možíšová mluvila také o vnímání Lady Gaga skrze politické chápání výrazu queer. Ten v tomto smyslu zastřešuje společenství gayů, lesbiček, bisexuálů, transsexuálů, intersexuálů atd. Díky své popularitě na sebe strhává pozornost a také ji dokáže využít k tomu, aby upozornila na problémy, které menšiny v naší společnosti mají. Název článku je výrokem Lady Gaga, který pronesla při přebírání ceny Grammy. Před americkou společností tak postavila na stejnou úroveň Boha a homosexuály. Svými činy pomohla k vytvoření zákona, jenž zakazuje propuštění vojáka/vojačky z armády pro její sexuální orientaci. A to je přece dobrá věc, ať už si o Lady Gaga myslíme cokoli.

 

Zdroj: MOŽÍŠOVÁ, Alžběta. „I´m a freak bitch“. Přednáška. Ozvěny Mezipater 26.11.2011.Olomouc: Kino Metropol.