Vyhledávání

MFDF 2018: Opravdu Máme na víc

Snímek, který zahajoval celý festival a má několik repríz = dost dobrý film. Jednu z nich jsem si nemohla nechat ujít ani já. Takže po debatě v Inspiračním fóru mé kroky vedly do DKO, kde právě film s názvem Máme na víc začínal. Že vám název moc nepřiblížil, o co jde? Nezoufejte, vše bude vysvětleno.

Jedná se o dokument dlouhý něco přes hodinu, který zachycuje průběh předvolební kampaně Michala Horáčka v prezidentských volbách. Od úplného začátku kampaně až po samotné zvolení současného prezidenta. Se všemi peripetiemi, které provází celou kampaň. A není jich málo.

Přítomni byli tvůrci dokumentu i samotný Michal Horáček, což bylo skvělé. Po filmu probíhala diskuze, ve které vysvětlovali proč, co a jak bylo natočeno. Záběry jsou dost autentické. Několikrát se stalo, že neměli po ruce kameru, takže museli natáčet na mobil nebo počítač. Kvůli tomu je i snížená kvalita zvuku a obrazu, ale myslím, že to nikomu nevadilo. Bylo poznat, že chtěli ukázat opravdu každý detail.

Než začala samotná projekce, na pódiu vystoupil dokumentarista Robin Kvapil, aby objasnil ne vždy dokonalé záběry a hlavně proč chtěl natočit dokument o kampani politika. Důvodem byla rozhodně TRANSPARENTNOST kampaně. Což bylo také několikrát zmiňované v diskusi. Právě transparentnost by doporučil Robin Kvapil všem, kteří dělají nějakou kampaň.

V dokumentu vidíme „pravou“ tvář Michala Horáčka. Myslím tím, že se rozčiluje, když někdo z jeho týmu udělá něco špatně nebo není dostatečně připravený. Ale také jde vidět, že se při tvorbě volební kampaně dost zasmáli. Nejen nad vlastní neschopností, ale i svých oponentů.

Jeden detail, který je ve finále hodně podstatný, mi utkvěl v paměti. A to slova Robina Kvapila, že právě oni (tvůrci kampaně i jiných kandidátů) a my občané jsme dělali kampaň Miloši Zemanovi. Z toho pohledu, že se vždy štáby připravující kampaně nechaly „vyprovokovat“ k nějaké protiakci. Což zvýšilo povědomí právě o zmiňovaném kandidátovi, a to vedlo k jeho znovuzvolení. Také je v dokumentu záběr do volebního štábu Miloše Zemana i s dnes už legendární hláškou „vy novinářské hyeny“. Jeden z kameramanů tohoto dokumentu to natočil a sám byl terčem útoku.

Po projekci probíhala diskuze k filmu. Přišlo mi, že Robin Kvapil je sice dobrý dokumentarista, ale ne moc dobrý řečník. To podle mého trochu ubíralo na kvalitě, ale jinak se snažil objasnit všechny dotazy. Společně s panem Horáčkem zhodnotili svou snahu. Nebyli nijak zklamaní, právě naopak. Asi to dělá odstup času, ale i tak mi přišli vyrovnaní a vlastně spokojení.

Určitě nelituji, že jsem film zhlédla, a pokud dokument bude někde online, doporučuji vám ho vidět. I kdyby jen pro pobavení.

 

Foto: Gabriela Sýkorová

Gabriela Sýkorová

Studentka žurnalistiky. Totální milovník jídla a kafe. Hrozný nadšenec do filmů a seriálů.