Vyhledávání

OLOMOUCKÉ KAPELY: Hope Astronaut brzy pokřtí svou novou desku

Kluci z Hope Astronaut brzy pokřtí novou desku s názvem Balance in the Heights, proto v sobotu 26. května nesmíš chybět v Jazz Tibet Clubu. Frontman kapely Tomáš Krejčiřík prozradil, co chystají do budoucna, a zavzpomínal i na začátky hraní. Kapela, jejichž písničku se učil i Thom Artway, stojí určitě za poslech. 

Jak byste se jako kapela charakterizovali?

Jsme pětice muzikantů, které spolu baví tvořit. Stylově spojujeme písničkářství s prvky rocku či popu. Na našem Bandzone profilu jsem nám kdysi napsal „acoustic soul“, což si myslím, že je označení, které k nám pořád docela sedí, protože základem skladeb je akustická kytara. Každého z kapely inspiruje trochu něco jiného, ale průsečíky máme, především co se týče zahraniční scény.

Je Olomouc vstřícná k novým kapelám? Zavzpomínejte na své začátky.

Olomouc je studentské město, jsou tu různé hudební kluby a pořádá se tu během roku řada kulturních akcí, větších i menších, takže příležitosti pro kapely, i nové, určitě jsou. Pro mě začátky evokují obrovské nadšení, učení se novým věcem, hledání zkušebny a vlastního vyjádření. Hrával jsem ve více kapelách, docela dlouhou dobu například v areálu u Senima, ve kterém v tu dobu zkoušelo mnoho kapel. Teď už řadu let zkoušíme blíž lesům v Hlubočkách-Mariánském Údolí, takže kontakt s olomouckou scénou není tak blízký jako dříve, ale za její součást se snad pořád ještě můžeme považovat.

Jaká je podle vás hudební scéna v Olomouci?

Snažíme se (smích). Mám radost, že je tu hodně kapel, které mají dobré jméno. A to nejen na olomoucké či české scéně, ale koncertují také v zahraničí. Například Sunset Trail, Flash The Readies, No Distance Paradise, Nylon Jail nebo v poslední době třeba Dirty Old Dogs. Vznikají tu nové projekty a objevují se další hudební osobnosti, takže jen tak dál.

Kdy a kde budete v Olomouci vystupovat?

Na 26. května plánujeme křest naší nové desky Balance in the Heights v Jazz Tibet Clubu. Pak se rýsuje ještě jedno open-air hraní na konci května. Na konci června budeme vystupovat blízko Olomouce v Dubu nad Moravou na obnoveném dvoudenním festivalu Oakfest.

Je to jiné hrát v domácím prostředí, v rodném městě?

Ke každému koncertu se snažíme přistupovat stejně, takže koncerty v Olomouci se liší hlavně tím, že na ně většinou přijde více našich kamarádů a že to máme ze zkušebny a z domovů kousek. Moc si užívám, když můžeme v Olomouci hrát. Zvláště pak na místech, která máme rádi a máme k nim hlubší vztah, ať už jde o Jazz Tibet, Garch nebo třeba areál letního kina.

Co považuješ v rámci vaší kapely za největší úspěch?

Pro nás je velký úspěch vydání každé nové desky. Případně i fakt, že naše skladby pouští v rádiu nebo jednu z nich někdo 35 000krát přehrál na webu. Skvělé vzpomínky máme třeba na náš první celokapelní zahraniční koncert v polském Krakově. Nedávno mě potěšilo, když mi Thom Artway řekl, že se před lety učil hrát jeden náš song. Úspěchem je určitě taky to, že už tolik let chceme spolu vytvářet stále něco nového. Zrovna 14. března uplynulo 9 let od našeho prvního koncertu.

Co plánujete v budoucnu?

V blízké době zveřejníme videoklip k naší nové skladbě Feel This Way. Chceme teď co nejvíce podpořit vydání naší třetí desky. Přál bych si, abychom začali po období klidu, kdy jsme desku nahrávali a mixovali, zase více koncertovat.

 

Foto: archiv kapely

Lucie Ješátková

Nesmírně zmatená žena bloudící Olomoucí. S lehkou formou maniodepresivní psychózy a neutuchající touhou po vínu.