Vyhledávání

Olomoucká zoo začala s výsadbou nových stromů

Po březnové vichřici se do olomoucké zoo vrací stromy. S jejich sázením může pomoci kdokoliv v rámci akce „Vraťme stromy do zoo“, která bude trvat čtyři listopadové dny. Na nový les přispěje i Janek Ledecký a různé olomoucké instituce.

Vyvrácené stromy v olomoucké zoo těsně po vichřici Eberhard 

Olomoucká zoo se již od března tohoto roku vzpamatovává z vichřice Eberhard, která se prohnala Českou republikou. Zanechala po sobě na osm set vyvrácených stromů, jež tvoří škodu kolem deseti milionů korun. Nyní se zoologická zahrada rozhodla zapojit do obnovy všechny, kteří by se na znovuzalesnění chtěli podílet. „Partnerem se může stát milovník olomoucké zoo, parta přátel, která k zahradě chová pouto, rodiny pociťující sounáležitost anebo štědré spolky, kluby, firmy. Ti všichni se mohou stát donátory,“ uvedla zoo pro Deník.cz.

V listopadu ve dnech 11., 17., 22. a 26. od desíti do tří hodin odpoledne si můžou návštěvníci vysadit strom a podílet se tak na projektu. „Počet stromů, které lze během dne zasadit, je omezen. Pokud se na některé zájemce nedostane, zahrada vyhlásí termíny další,“ prozradila pro Deník.cz Iveta Grónská, mluvčí zoo. Půjde především o buky, duby, habry, borovice, jedle, javory a lípy. Tím vznikne smíšený les tam, kde původně rostl převážně smrkový porost.

Každý strom má svou cenu odvíjející se od jeho stáří. Dárci si mohou vybrat z částek 2 500, 5 000 a 10 000 korun. „Kytaru za rýč vymění i třeba Janek Ledecký, výsadbu podpoří město Olomouc, umělci z Moravského divadla Olomouc, sportovci z SK Sigma Olomouc, Kino Metropol a mnoho dalších,“ uvedla zoo na svých oficiálních stránkách.

Škody v olomoucké zoo po březnové vichřici

Vichřice Eberhard zasáhla zoologickou zahradu v noci z 10. na 11. března. Popadané stromy poničily ploty i střechy několika zařízení. Kvůli poškozeným ohradám uteklo několik daňků evropských, jelenů sika a kozorožců. Zahrada se však brzy poté otevřela návštěvníkům, neboť největší škody vznikly v části, která je návštěvníkům nepřístupná. 

O celém projektu „Vraťme stromy do zoo“ se dozvíte více na oficiálních stánkách zoo Olomouc.

 

Zdroj fotografií: Olomoucká zoo

Kateřina Thomke

Výplňový text, než si autor doplní info.