Vyhledávání

Olomouc volá vesmír, slyšíme se?

Snad každý jednou snil o tom, co je „tam nahoře“. Aby nám Star Wars, Avatar a Hvězdná brána neservírovali lži, olomoučtí studenti tří gymnázií (Čajkovského, Slovanského a Hejčín) se rozhodli prostě se spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) a informace si řádně ověřit. Složitý proces se uskutečnil za velké pomoci radioklubu OK2KYJ a dobrovolnické radioamatérské organizace ARISS.

Před osmou hodinou ranní 8. března 2016 se Přírodovědecká fakulta UP jen hemží nedočkavými a zvědavými jedinci, kteří přišli za jediným účelem – být u toho, až se Česká republika poprvé veřejně spojí s kosmonauty a prohodí s nimi pár slov. Po vyplnění tabulky se základními údaji jsme vpuštěni do auly, kde už část míst obsadili studenti gymnázií a zástupci tisku. Asi v 8 hodin a 10 minut pak začíná základní seznámení s projektem, k čemuž částečně slouží přednáška. Nejdůležitější část pak běží na plátně. Právě zde je promítán stream z bondovsky tajemné místnosti 007, kde postupně promlouvají hlavní organizátoři. Mezi nimi i náčelník klubu OK2KYJ Rudolf Bláha, který nám představí celý složitý administrativní proces, jenž realizaci rádiového přenosu umožnil. „První přihlášku jsme odeslali v roce 2011, byla ale zamítnuta. Tak jsme tedy vyplňovali další, až se to nakonec povedlo,“ uvádí Bláha. Kontaktovat se pokusíme třiačtyřicetiletého Brita Timothyho Peaka, bývalého pilota helikoptéry.

Krátce po půl deváté se slova ujímá Lukáš Richterek, vyučující na katedře experimentální fyziky. „ISS má zhruba velikost fotbalového hřiště a váží skoro jako 330 oktávií,“ snaží se pan Richterek o to, abychom si dokázali stanici lépe představit, „pohybuje se rychlostí asi 27 000 kilometrů za hodinu, Zemi tedy obletí za 90 minut.“

Po kratičké pauze je ve čtvrt na deset dopoledne proveden první pokus o spojení, všichni jsme napjatí, protože se neozývá žádná reakce. Napodruhé se však ozve astronautův hlas, organizátorům se objeví na tváři nadšený úsměv malého dítěte a mně naskočí husí kůže… Vždyť se právě mluví s člověkem ve vesmíru!

Následuje kratičké představení se v režii Evy Farmačkové, vyučující z Gymnázia Čajkovského. Pak už se táží studenti na předem připravené otázky. Devět žáků položí dohromady osmnáct otázek a pak je za bouřlivého potlesku spojení ukončeno. Svou chabou angličtinou jsem přes veškerý šum zachytila pouze jednu jedinou Timovu odpověď, kde přirovnával život na ISS k ponorce a upozorňoval na to, že téměř vše musí recyklovat.

V 9.50 je tedy akce ukončena, první veřejné rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí se úspěšně podařilo, bohužel však nemohlo dojít k přenosu vizuálního obrazu. Přesto se jedná o významný pokrok, jak pro radioamatéry, tak pro studenty a pedagogy. Kdo ví, za pár let si možná budeme s kosmonauty telefonovat všichni běžně, a sci-fi příběhy se tak stanou každodenní rutinou.

Fotografie: nasa.gov, Eva Ertlová