Vyhledávání

„Odhoďte všechno, co vás tíží,“ vyzývali Mig 21

Česká popová skupina Mig 21 roztančila v rámci svého turné Svoboda není levná věc ve čtvrtek 16. listopadu beznadějně vyprodaný S-klub. Hlavní zpěvák a showman Jiří Macháček dostal do varu celý klub napříč všemi věkovými kategoriemi, nechybělo několik mexických vln, ženy odhazující své spodní prádlo i hlasitě zpívající publikum.

Je chvíli po sedmé hodině večer a já přicházím ke klubu. Zaráží mě, že nevidím nikde fronty nedočkavých fanoušků stojících u vstupu. V tu chvíli si všimnu, že na dveřích visí nenápadný plakát s oznámením, že koncert začíná o hodinu později. Nevadí! Neodradí mě to a já se směrem k S-klubu vydávám znovu o hodinu později. Atmosféra venku už je úplně jinačí. Přede mnou stojí až nečekaně dlouhý houf nadšenců. „Takhle dlouhou frontu jsem nečekala,“ poznamenává Katka, jedna z návštěvnic stojící přede mnou.

„Odhoďte všechno, co vás tíží, odhoďte šaty, odhoďte peníze,“ vyzýval návštěvníky koncertu hned ze startu Jiří Macháček. „Dnes vám nebudeme hrát jen k tanci a k poslechu, ale také ke konzumaci vašich oblíbených alkoholických nápojů,“ dodal a roztančil návštěvníky na píseň Život je poušť.

„Koncert si užíváme společně s manželkou, milujeme oba tuhle kapelu,“ okomentoval atmosféru návštěvník Pavel tančící vedle mě. Kapela střídá jednu hitovku za druhou. Zazní starší, v rádiích stále často hraná Malotraktorem, ale i novější píseň s lechtivým názvem Kalhotky si sundej. Právě při ní rozpálil Macháček svým tancem, ale i zpěvem zdejší ženy natolik, že mi několik kousků spodního prádla proletělo nad hlavou.

A bez koho by to také nešlo? Přeci bez Pavla Hrdličky, sympaťáka s kudrnatým hárem. Ten všechny skladby doprovázel hrou na trumpetu a stejně jako Jiří Macháček je obrovský showman. O zábavu nouze rozhodně nebyla, v průběhu koncertu, který trval hodinu a půl, vyprovokoval Macháček návštěvníky hned k několika mexickým vlnám. Tančili všichni, jak mladší část publika, tak i ta „starší“, včetně všech členů kapely i včetně mě samotné.

Poté, co dohráli poslední, stále ještě hranou a oblíbenou píseň Snadné je žít, jsme se jako publikum nenechali zahanbit. Vytleskali jsme si kapelu nazpět a dočkali se kromě dvou přídavků v podobě skladeb Mávej a Slepic pírka i zpěvákova osobního přiznání. „Moje babička byla tady z Olomouce. A v pětaosmdesáti se rozhodla, že by chtěla zkusit jointa. Když se mě pak někdo ptal, jestli si myslím, že je to svinstvo, tak jsem říkal, že je. Podívejte na moji babičku, je jí pětadevadesát a je na tom závislá,“ zasmál se. 

Atmosféra koncertu byla úžasná, odcházela jsem s vykřičenými hlasivkami a bolavýma nohama po téměř dvou hodinách nepřetržitého tance. Za sebe hodnotím koncert velmi kladně a především – skvělý Macháček opět nezklamal.

Foto: Katka Holubová

Petra Hanusová

Mám ráda dobré knížky a k tomu ještě lepší víno. A sem tam i něco zajímavého napíšu, třeba o módě nebo kultuře, protože to mě baví!