Vyhledávání

O Austrálii promluvil historik Pavel Kreisinger

Austrálie je zajímavou zemí. Vydává se tam mnoho dobrodruhů, badatelů i turistů. Cestu do této půvabné destinace podnikl i doktor Pavel Kreisinger z Katedry historie. Jeho cílem byl výzkum k jeho disertační práci o československých vztazích s Austrálií za druhé světové války .

DSC_2309 Studentský spolek ISHA Olomouc, který funguje pod Katedrou historie Univerzity Palackého, uspořádal 9. března přednášku s doktorem Pavlem Kreisingerem a jeho ženou v Bluesbaru Garch. Tématem byla Austrálie, kam se doktor Kreisinger podíval v rámci výzkumu ke své disertační práci, která pojednává o československo-australských vztazích za 2. světové války. Na přednášku se přišlo podívat přes 30 lidí a diskuze se protáhla až do pozdních večerních hodin. Nechyběla ani Helena a pana Kreisingera vyzpovídala, aby vám mohla zprostředkovat zajímavý pohled na to, čeho všeho můžete při svém studiu dosáhnout a kam vás může dostat zajímavý výzkum.

DSC_2315Za jakým účelem jste vycestoval do Austrálie?

Ve své disertační práci se zajímám o vztahy mezi Československem a Austrálií za 2. světové války. Měl jsem sice dostatek archivních materiálů z českých a slovenských archivů, ale pak se naskytla příležitost ucházet se o grant IGA, které jsem rád využil. Moje žádost byla úspěšná, a tak jsem mohl svůj výzkum rozšířit o bádání v Australském národním archivu a Australském válečném památníku.

DSCN6934Jaké podpory se vám dostalo?

Podařilo se mi získat podporu z IGA, z níž jsem uhradil měsíční ubytování v Canbeře a Sydney. Výdaje na zpáteční letenku mi pokryly finance z programu mobility akademických pracovníků. V letošním roce jsem také, opět v rámci IGA, obdržel stipendium na nákup publikací.

Co jste navštívil v Austrálii? Utkvělo vám v paměti něco nezapomenutelného?

Vzhledem k tomu, že jsem v zemi pobýval především pracovně, a Austrálie je navíc opravdu rozlehlá, nebyl čas ani možnosti na to, abych procestoval celý kontinent. Snažil jsem se proto hlavně důkladně poznat hlavní město Canberru, které je moderní a urbanisticky mimořádně zajímavé a sídlí zde řada galerií a muzeí s bohatými sbírkami, především Australský válečný památník. Zároveň je Canberra docela klidná, plná zeleně a obklopená buší, eukalypty, papoušky a klokany nevyjímaje, takže si přijde na své i milovník přírody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pracujete momentálně na nějakém historickém projektu?

Letos mám v plánu dokončit disertaci, která příští rok vyjde v upravené podobě také knižně. Zároveň s kolegy z Ústavu pro studium totalitních režimů dokončujeme obsáhlou dvoudílnou publikaci o gestapu v protektorátu. Ta je završením pětiletého badatelského projektu.

Plánujete se do Austrálie vrátit?

V dohledné době to určitě neplánuji - a koneckonců dvacetihodinová cesta letadlem není zrovna zážitek, který by člověk chtěl absolvovat příliš často.

foto: z Austrálie - archiv Pavla Kreisingera, přednáška - autorka článku

Hana Jínová

Bývalý šéfredaktor Heleny v krabici. Ztracený žurnalista, sakrastický historik, overthinker a nadšený milovník zvířat. Jako hlavní životní motto prezentuje "Peču, tedy jsem", pravda je ovšem jiná a dalo by se říct spíše, že má víc štěstí, jak rozumu. Což dokazuje i její bakalářský titul.