Vyhledávání

Nostalgický večer aneb S dobrodružnou literaturou ve Zbrojnici

V úterý 21. dubna 2015 jsme navštívili další z řady večerních čtení, které pravidelně pořádá Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci, tentokrát na téma dobrodružná literatura. Akce začínala v 19 hodin v klubovně Zmijozelu a jako obvykle jsme si s sebou mohli přinést svou oblíbenou knížku a představit ji ostatním nebo si přijít jen tak zavzpomínat na uplynulá dětská léta, se kterými máme dobrodružnou literaturu spojenou.

večerní čtení kolektiv

Čtení již tradičně zahájil Jindřich Juráš, knihovník a organizátor akce, který všem navrhl tykání, což vytvořilo přátelskou atmosféru hned na úvod. A v tomto duchu se i pokračovalo. Ke slovu se dostali všichni účastníci, kteří se navzájem představili a seznámili ostatní s knihami, které si pro tuto příležitost přinesli.

Nejspíš nikoho nepřekvapí, že zúčastnění jako první připomněli díla s indiánskou tematikou. Každému z nás se ihned vybaví německý spisovatel Karel May a jeho nezapomenutelná vyprávění o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Neopomněli se ani samotní indiánští spisovatelé nebo Indiánské příběhy od Zdeňka Buriana. „U těchto autorů dochází ke stírání žánrů. V jejich literatuře je přítomna mystika a mytologie, která je pro ně tak přirozená. Sledovat můžeme také jejich specifický humor,“ sdělil posluchačům Jindřich Juráš.

kolektiv 2

Dobrodružná literatura to nejsou jen indiáni, ale i dobrodruzi různého druhu, ať už drsní ošlehaní chlapi, malé odvážné děti či různá zvířata. Připomenout můžeme Bílého Tesáka od Jacka Londona či vlčáka Kazana od J. O. Curwooda.

Dalším tematickým okruhem byla tábornická literatura, jejímž nejvýraznějším představitelem je Jaroslav Foglar se svými knihami Hoši od Bobří řeky, Rychlé šípy nebo Záhada hlavolamu. Účastníci večerního čtení dostali k prozkoumání hlavolam Ježka v kleci, který si mohli zkusit vyřešit. Pro všechny případy byla připravena i nápověda.

Zbrojka

Mimo knihy jsme si připomněli i oblíbené ilustrátory jako Zdeňka Buriana, Mirko Hanáka nebo Miloslava Havlíčka. Závěrem večera proběhla avizovaná soutěž o knihu od Ondřeje Neffa Pán vzduchu. Vítězem se stal ten, komu štěstí přálo, a vytáhl si nejkratší sirku. Večerní čtení bylo velmi nostalgické, jelikož dobrodružnou literaturu máme spojenou především s časem dětství, a tak si většina účastníků přišla především zavzpomínat.

Foto: Knihovna Univerzity Palackého