Vyhledávání

Noční běh pro Světlušku rozhýbal Olomouc

Ve čtvrtek 6. dubna dorazil do olomouckých Bezručových sadů Noční běh pro Světlušku. Zástup profi i rekreačních běžců s čelovkami tak v devět hodin vyrazil do potemnělého parku, aby výtěžkem ze startovného pomohl nevidomým. Na start jsem se mimo jiné postavila i já a na vlastní kůži jsem zažila tříkilometrovou trasu.


Celý zážitek pro mě začíná již v půl osmé, kdy se spolubydlící vyrážím k atletickému stadionu na třídě 17. listopadu. A protože jsme se obě na akci přihlásily předem přes internet, míříme rovnou ke stánku s nápisem „online registrace“. Zde předkládáme potvrzovací e-mail o zaplacení tří set korun a dostáváme startovní balíček v podobě čelovky, sportovního obalu na mobil a několika letáčků.

Chvíli zmateně postáváme u vstupní brány, následně se snažíme zprovoznit naše nové čelovky. A i když nám to pár minut trvá, nakonec nad technikou vítězíme. Rozhodujeme se, co si počít s časem, který nám zbývá do startu. Procházíme se tak areálem a rozhlížíme se po okolí. U tartanové dráhy stojí několik stánků, některé jsou přímo Světluškovské, jiné patří všemožným sponzorům. Na malém pódiu navíc hraje kapela Jamr's. Můžu tedy konstatovat, že o program vskutku není nouze.

20170406_194448

S blížícím se startem přichází na stadion více a více lidí, někteří se pilně rozcvičují, jiní diskutují s přáteli. Všichni se každopádně dobře baví a užívají si večera. V devět hodin pak konečně přichází to, na co se všichni netrpělivě těšili – tedy začátek samotného běhu. Dav se kumuluje na dráze a očekává oficiální odstartování akce. V čele vybíhají nevidomí se svými traséry a asistenčními psy, za nimi roj zářících světlušek.

Já se spolubydlící se zpočátku držíme v čelních řadách, úvodní kolečko si ještě plně vychutnáváme. S přibývajícími metry nás však postupně předbíhá stále více a více lidí. Tento fakt ovšem nedokáže pokazit náš dobrý pocit. Nejsme tady přeci kvůli osobním rekordům, ale abychom podpořily konto Světlušky.

mapa_olomouc

Náš atletický výkon končí po třech kilometrech, kdy dobíháme zpět do vylidněných prostor startu. Značná část běžců však pokračuje na další okruh a zakouší tak kilometrů rovnou šest. My už ale v cíli s chutí přebíráme od pořadatelů nabízenou plechovku sportovního regeneračního nápoje a doplňujeme potřebné tekutiny. Po takovém množství práce si je přeci jen zasloužíme. „Bylo to super! Příští rok jdeme zas, ne?“ ptá se mě při cestě na koleje kamarádka. A já musím souhlasit, protože tenhle zážitek stojí opravdu za to.

Další možnost zaběhat si pro dobré účely budou mít zájemci ještě 20. dubna v pražské Stromovce, 27. dubna v brněnském parku Lužánky a 3. května v Jihlavě.

Mapa: olomouc.behprosvetlusku.cz

Pavlína Vítková

Výplňový text, než si autor doplní info.