Vyhledávání

Neštvi mě! Pokud sis nevšimla, tak dneska maturuju!

Všichni si jistě pamatujeme na náš poslední rok na gymnáziu. Škola nám nedělala starosti, maturita byla daleko a řešili jsme si své malé osobní katastrofy, jako například co budeme zítra ráno snídat. Šest hlavních postav ze hry Maturanti prostějovského divadla Point to má podobné. Jen jsou ty katastrofy o trošku větší. Vyřešit je přijeli 13. dubna do Divadla na Šantovce.

Když začali hru před dvěma lety zkoušet, museli se spolu s texty jako jejich postavy učit i na maturitu

Šest studentů maturitního ročníku se prolíná ve hře z pera Matěje Randára. Šest různých povah, které zrežíroval Jakub Hyndrich. Inscenace nedávno oslavila dva roky od premiéry a Point se s ní pravidelně a úspěšně vrací. V hlavních rolích se představují Michaela Švestková jako Radka, která zrovna získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy ve street dance, Johana Minářová jako Zuzka, která se vrátila z Bali, Mali a Ibizy a od pohledu působí jako typická zlatokopka, kterou její starší přítel moc miluje, Filip Jirák jako Tomáš, jehož jediné zaměstnání je být synem bohatého otce a prolézání seznamek, Lucie Grulichová jako Tereza, která je nejlepší kamarádkou Zuzany, celé léto pracovala v Kauflandu, ale na začátku školního roku si nemůže dovolit utratit víc než stovku, Anna Mlčochová jako Markéta, která je vedle svých ostatních spolužáků prostě až moc hodná a poctivá, a nakonec Amelie Kostelková jako Jana, která žije pouze s mladšími sourozenci a otcem, který má problém s alkoholem a maturita na konci školního roku je její nejmenší problém.

Anna Mlčochová a Amelie Kostelková

Hra začíná okamžikem, kdy se všichni sejdou po prázdninách ve škole. Vypráví si své zážitky a zjistí, že jejich třídní do školy nedorazí. A jak už to v životě bývá, nic není tak, jak se na první pohled zdá a jednotlivé postavy postupně odhalují své skryté stránky. Tanec není jediná věc, ve které je Radka známá a Zuzka si starším přítelem kompenzuje nepřítomnost otce. Tomáš není tak moc sebejistý, jak se chová, a možná má tak trochu komplexy, a Tereza z nespokojenosti se svým tělem utratí všechny peníze za zbytečnou operaci. Markétu štve, jak se k sobě všichni navzájem chovají, a nikdo ze třídy neví o problémech, které Jana řeší doma.

Filip Jirák a Johana Minářová

Bezmála dvouhodinová inscenace divadla Point je typickou studentskou komedií ze školního prostředí, ve které se pro sprosté slovo nejde daleko a urážky lítají jak na běžícím páse. Je znatelné, že herci moc dobře vědí, o čem hrají, minimálně ze strany maturujícího studenta, a jsou si ve svých rolích jistí. „Určitě to ale není tak, že by byly postavy založené na nás, to ne… já opravdu nejsem taková šprtka!“ směje se Anička Mlčochová. „Já teda sice pracuju v Kauflandu, ale to tam původně ani nebylo, měla jsem pracovat v myčce aut,“ objasňuje svou roli Lucie Grulichová. „Každý z nás si roli nějak upravil, aby mu víc sedla na tělo, je to tak vždycky lepší,“ dodává Johana Minářová.

Chybět samozřejmě nemůžou ani scény ze stužkovacího večírku

V březnu se s inscenací také zúčastnili divadelní přehlídky Valašské Křoví, odkud si odvezli cenu za režii, inscenaci, herecký výkon a nominaci na účast na Celostátní přehlídce studentských divadelních souborů Mladá scéna 2018. Z nominovaných pětadvaceti do finále postoupí třináct souborů, které budou mít možnost utkat se o prvenství. „Nebýt Jakuba Hyndricha, tak takhle úspěšní nejsme. Je vážně skvělý a jeho motivační proslovy před začátkem představení nás pokaždé nakopnou. Vlastně bych ho potřebovala slyšet před každým testem,“ vyzdvihuje režiséra Lucie Grulichová.

Amelie Kostelková a Lucie Grulichová

Divadlo Point je momentálně v krabicích stejně jako Helena. Odešli totiž ze svých původních prostor a nové ještě nejsou připravené, takže prozatím fungují spíš jako kočovné divadlo a hrají všude tam, kam je pozvou. „Od nové sezóny už ale budeme konečně zase ve svém,“ zakončuje s úsměvem Amelie Kostelková.

Pokud tedy budete mít někdy příležitost Maturanty vidět, určitě neváhejte a zajděte si na ně! Tahle hra má totiž vše. Alkohol, drogy, porno, chlebíčky, korupci, Jolandu i Batmana. A třeba se zase někdy objeví i v Olomouci, kontrolujte proto program Divadla na Šantovce.

 

Fotografie: archiv divadla Point 

Lucie Kratochvílová

I když se tvářím, že tomu naprosto rozumím, tak většinu času nemám ani páru. Své problémy s prokrastinací vyřeším zítra. Pravdu hledám na dně lahve a má láska k vínu je nehynoucí a věčná. Úplatky beru.