Vyhledávání

„Nemám ráda pivo,“ říká studentka Mariana z Portugalska

S Marianou, která studuje předposlední ročník stomatologie, jsme se sešly v knihovně ve Zbrojnici, kde ráda tráví čas. Pochází z Portugalska a je tu na zimní semestr, aby poznala střední Evropu. Žít by zde ale delší dobu nedokázala. Jak sama říká: „Češi jsou příliš chladní.“

 

Proč sis zvolila právě Českou republiku?

No… Ve výběru zemí na Erasmus, které nabízí moje fakulta, byla tento rok Česká republika úplně poprvé. A ze všech těch možností byla právě tahle země tou, která se mi líbila nejvíc. Nikdy jsem totiž tady nikde nebyla (až na Německo), a navíc je ve střední Evropě, takže je to dobré místo, kde chvíli žít, cestovat a poznávat nové kultury.

V čem se liší výuka v Portugalsku od výuky v České republice?

V některých věcech fungují univerzity stejně, jsou tu vždycky pravidla, která se musí splňovat, ale jinak je to hodně rozdílné. Hlavně ve studiu stomatologie můžeme najít rozdíly v tom, jak se různé věci dělají (materiály, nějaké druhy postupů apod.). Ještě jedna další věc, v mé zemi není obvyklé, že by studenti bydleli na kolejích. Pro mě je to ale nová zkušenost a líbí se mi to.

Jak se ti líbí Olomouc a možnosti, které nabízí studentům?

Olomouc je krásné město. Ani moc velké, ani moc malé, nabízí klid a všechna zařízení, která člověk potřebuje k dobrému životu. Taky ta příroda okolo je nádherná a umístění je skvělé pro cestování! Ale abych byla upřímná, myslím, že bych tu nedokázala žít nějak hodně dlouho, ale nikdy neříkejme nikdy.

V čem se liší Češi od Portugalců?

Aaa, jak jsou odlišní? No, řekněme, že Portugalci jsou jedni z nejpříjemnějších lidí v Evropě (a i na světě, můžete si to zkontrolovat na Facebooku, haha). Češi nejsou neslušní nebo zlí. Ale když pominu jazykovou bariéru, už na první pohled si můžeme všimnout, že jsou víc chladní a ne tak přátelští. Musím ale říct, že to vídám spíš u starších lidí.

Učíš se česky?

Ne, neučím, umím jen pár základních věcí. Jsem tu jen na jeden semestr, tak se češtinu ani učit nebudu. Je to hrozně těžký jazyk!

Máš ráda pivo?

Nemám ráda pivo a vím, že je to ostuda v České republice.

Je těžké si zvyknout na zdejší počasí?

Doteď ani ne. Ale myslím, že za dva týdny budu říkat už něco jiného. Cítím, že „zima přichází“!

Štěpánka Baťková

Jsem z České republiky. Píšu do tohoto časopisu.