Vyhledávání

Neexistující pop z jiného světa

On + Ona. Královehradecký manželský pár, který tvoří jeden z nejsvěžejších vánků naší současné hudební scény. Vystupují pod všedním názvem DVA a hrají naprosto nevšední muziku (pop neexistujících rádií, jak ji sami s nadsázkou nazývají), jíž se prorokuje velká budoucnost. Mluví se o české skupině, která má konečně šanci pořádně prorazit za hranicemi naší země. Osobně si myslím, že mohou nahlédnout i mnohem dále. DVA totiž působí jako z jiného světa a je tak pravděpodobné, že se brzy podívají i za hranice naší stratosféry.

V rámci svého našlapaného probíhajícího turné zavítali DVA ve středu také do Olomouce, kde na ně čekalo zvědavé a tak akorát zaplněné Divadlo hudby. Zpočátku sice Ho a Ji přivítalo publikum poměrně odtažité a hluboce zavrtané v sedačkách sálu, stačilo však pár písní kombinujících folk, tango, beatbox, etno a Balkán a rázem stáli téměř všichni na nohou a vesele skotačili na vrzající parketové podlaze před pódiem až do konce. Ať už se hrálo z Fonóku či HU (názvy alb), ať zněly éterické a zasněné melodie či rozverné a zdravě střelené skladby, do nadšeného davu nepřestávaly proudit přívaly pozitivní energie, které má především Ona na rozdávání po megawattech (až se králíček Duracell musí někde v koutku třást závistí).

Ona je opravdu neskutečná. Co na tom, že mnohdy vypadá, jako by právě utekla z areálu festivalu Mezi Ploty – její bláznivé koulení očima, její grimasy, nad kterými i Mr. Beanovi přechází zrak, její hrátky s hudebními mašinkami, které si musela vypůjčit z dětského pokoje svých nenarozených dětí, i její neurotické zvířecí taneční kreace jsou tak neuvěřitelně půvabné a milé, že ji nelze nemilovat. Já osobně ji tedy miluji převelice! Navíc když zpívá tím svým krásným fiktivním jazykem, který zní jako mix květnaté maďarštiny a vznosné svahilštiny. Že mu nikdo nerozumí? Blbost! DVA dokážou emoce svých písní vyjádřit tak barvitě a srozumitelně, že „dvačtinu“ netřeba umět, abyste pochopili, o čem píseň je. A pokud náhodou máte s porozuměním problémy, stačí se podívat na interaktivní překlady na oficiálních stránkách DVA, které vám milerády poradí.

Samozřejmě je tu i On, abych nebyl nařknut z jeho opomenutí. On je naprostým opakem své excentrické manželky a vyrovnává tak pomyslné misky vah. Dokonce si troufám říct, že nebýt na pódiu jeho klidné povahy, házící nesmělé úsměvy na svou čipernou ženušku, neměly by koncerty DVA takovou sílu. Jakožto vrchní spouštěč samplů navíc vytváří se svou kytarou, jež pamatuje snad ještě první hudební krůčky Johnnyho Cashe, a se svým beatboxem neodmyslitelný a jedinečný feeling písní DVA, který poznáte na první poslech.

ČTĚTE TAKÉ: Přijďte s námi oslavit znovuzrození Heleny v krabici!

Jak je u DVA zvykem a jak jste již z předchozích řádků patrně odtušili, jejich živá prezentace je ojedinělá; tak ojedinělá, že ji snad ani nelze popsat slovy. Jakmile tedy dozněly poslední tóny tarzanské hymny Tropikal Animal, bylo jasné, že to není to poslední, čeho se ten večer dočkáme. Chvilka schovávání za promítacím plátnem (o něm ještě pohovořím později) a už tu na naléhavý potlesk přihlížejících byli DVA znova. Než však spustili přídavek, připravili si něco, co čekal málokdo a co osobně považuji snad za ten nejvtipnější zážitek mého koncertního života. Hypnotizující a podbízivá reklama na koupi CD, vinylů či placek DVA byla tak nápaditá, inovativní a úsměvná, že bych na jejich koncerty chodil i tehdy, kdyby na nich zaznívala jen tato skvělá agitka. Rozesmáté publikum ji ocenilo náležitým potleskem a následující píseň si užilo plnými doušky. A nakonec donutili Jeho a Ji ještě k jednomu návratu, který povedený večer zakončil s grácií.

Na závěr ještě slibovaná zmínka o promítacím plátnu. Na něm se totiž počas celého koncertu odehrávala originální a neotřelá animace kreslená a vytvářená doslova v přímém přenosu. Postarala se o ni kamarádka DVA, Markéta exčlenka Midi Lidi, a zaslouží si minimálně deset palců nahoru.

Foto: Martina Šviráková

[gallery link="file"]