Vyhledávání

„Něch žije Mečiar!“ skandovali Slováci v dokumentu Terezy Nvotové

Festival Jeden svět nabídl v olomouckém kině Metropol v úterý dokument Mečiar. Slovenská režisérka Tereza Nvotová v něm plnému kinosálu nabídla průřez dějinami našeho sousedního státu po sametové revoluci v čele s vlivným politikem Vladimírem Mečiarem.

Všemi oblíbený, davy hájený, postupně však obviňovaný z korupce při privatizaci a z dalších nekalých praktik. Režisérka divákům v dokumentu neukazuje jen dobu minulou, ale ve snímku se setkává i se současným Mečiarem a vysvětluje uplynulé události i na sobě a své rodině.

Mečiar ji provádí svou vilou a vzniká tak unikátní rozhovor s osobností slovenské politické scény. Když ukazuje kávový „koutek“ velikosti jídelny v restauraci, v sále se ozývá smích. A podobných absurdních míst je ve snímku více. Divák se nestačí divit, jak je možné, že to tehdy v sousedním státě došlo tak daleko.

Po vzepření se prezidenta Kováče proti vlivu premiéra Mečiara spolu oba politici přestávají mluvit, ale mezi lidmi je favoritem Mečiar. Vycházejí do ulic skandovat, i když se později ukazuje, že mafiánské praktiky postupně právě díky premiérovi prorůstají do politiky. Terčem otázek je i zmiňovaná vila, která budí v novinářích podezření z korupce.

Autorka pojala snímek jako ukázku z malých dějin Slovenska, které Mečiar postupně devastoval a nenápadně utvářel autoritářský režim jednoho populisty.

Po projekci organizátoři uvedli debatu s Ľubomírem Zvadou z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého.

Foto: Lýdie Hájovská

Lýdie Hájovská

Studentka Žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.