Vyhledávání

Narozeninový punk s UP AIREM

Včera jsem strávila velmi příjemné odpoledne (a večer) ve studiu Rádia UP AIR. Přestože Konvikt dobře znám, nechala jsem se už od vstupu vést šipkami a množstvím barevných balónků, oznamujících návštěvníkům, že tady se bude slavit. Do studia, kde právě finišovaly přípravy slavnostního dne, jsem dorazila něco před třetí hodinou. Ale nebudeme předbíhat. Narozeniny rádia totiž odstartovaly už ve 12:00 prodlouženým vysíláním. Pro posluchače byl připraven hudební speciál s Ondrou Švecem a Ančin Chill. A protože o narozeninách je vše dovoleno, byl to tak trochu punk. Vysílání prolnula uvolněná atmosféra, přálo se a vzpomínalo, jak to s tím rádiem všechno začalo.

Den otevřených dveří odstartoval poněkud rozpačitě, jak už to s těmi nejlepšími oslavami bývá. První návštěvníci se nechali přilákat výzdobou, kam to vlastně jdou ale nevěděli. I tak však při odchodu zanechali na stěně slávy, na kterou mohli všichni příchozí po celý den psát svá blahopřání a ohlasy, pozitivní vzkaz. A tak možná rádio získalo pár nových posluchačů. Když potom za necelou půlhodinku došlo k prvnímu přípitku, oslavy bylo možno považovat oficiálně za zahájené. Do rádia se začali scházet nejen hosté, ale i jeho členové, kteří si nechtěli nechat ujít zaslouženou odměnu po roce tvrdé práce.

Kromě oslav byl včerejšek i dnem překonávání možností, ale hlavně spontánních nápadů a činů. Díky tomu už teď v UP AIRU vědí, kolik lidí se namačká do jejich (zatím lehce improvizovaného) studia. Během Hudebně kulturního bloku s Martinou Foldynovou hitmaker Šrája se svým spolubydlícím exkluzivně pro rádio živě představil svoji píseň Reklamy. Ukázalo se tak, že se rádio může bez větších problémů stát i základnou pro mladé muzikanty. Nejlepší nápady vznikají náhodou, a tak možná UP AIR po tomto nečekaném úspěchu rozšíří své pole působnosti. A aby toho nebylo málo, prohodit něco do éteru mohl včera každý, kdo měl dostatek odvahy. Navíc byl za svou odvahu odměněn.

[caption id="" align="aligncenter" width="670"] Foto: archiv rádia[/caption]

Přestože narozeniny slavili v UP AIR, rozdávali včera plnými hrstmi právě oni. Za odpověď na jednoduché otázky nebo dokonce jen za návštěvu studia si mohli návštěvníci odnést cédéčka, placky, trička nebo třeba lístky do divadla. Dary poskytla univerzita, Vědeckotechnický park, Divadlo na cucky a kapely jako například Vložte kočku. Jako hrdá výherkyně jedné z cen si dovolím říct, že kdo včera neposlouchal, prohloupil.

Pro ty zvídavější byla včera příjemným bonusem také možnost vidět zblízka, jak takové rádiové vysílání vlastně vzniká. Konkrétně já si cením výsady, že jsem se mohla v přímém přenosu zúčastnit pořadu Pod orlojem Zuzany Řezníčkové a Gabriely Dvořákové. Kromě avizovaného hosta Honzy Žůrka navíc zrovna v tuto chvíli dorazila neočekávaně do studia i paní profesorka Tatjana Lazorčáková. Nejenže jsem tedy měla možnost nahlédnout do zákulisí pořadu a zjistit, jak to ve studiu vypadá, když zrovna hraje písnička, ale byla jsem rovnou svědkem improvizovaného vysílání. S návštěvou paní profesorky navíc vzniklo několik neopakovatelných okamžiků, které svým spontánním půvabem skvěle dokreslily výjimečnost včerejšího dne.

Slavit se nepřestalo ani po avizovaném ukončení otevření studia pro veřejnost v 19:00 hodin. Uvolněná atmosféra se stala ještě uvolněnější a z organizátorů opadly poslední zbytky stresu z náročného dne. Všude v Bílé noře posedávaly nebo postávaly hloučky příchozích. S postupem večera už nebylo možné rozeznat, kdo je gratulant a kdo oslavenec.  Všichni přítomní se slili v jednu organickou hmotu, která se dobře bavila. A nechyběla ani živá hudba. Závěrečné posezení ve Vinárně u Beránka už bylo jen sympatickou tečkou za příjemně stráveným dnem.

VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!