Vyhledávání

Nálady Olomouce XIV. aneb Halloween, nebo Dušičky?

Věříte v propojenost veškeré politiky světa? Přemýšlíte třeba nad tím, jakou dohru bude pro nás mít nová volba v Americe? Nebo vás západní hašteření nechává naprosto klidné, protože ve výsledku vlastně nic nového nepřináší?

20161101_160703

Takhle nějak vznikl myšlenkový pochod, který mě inspiroval k obsahu nové otázky. Sledujete volby v Americe? Osobně musím konstatovat, že když jsem něco v tomto smyslu zaslechla poprvé, automaticky jsem se podivila, že „už je to tady zase“… A upřímně – nedovedu si moc představit, že by tento krok vyřešil cokoliv z aktuálních problémů. Spíše to na mě působí jako nutná formalita se zajímavým divadlem v pozadí. Ale těžko říct – třeba přijde nějaké pozitivní překvapení... ano, i já patřím mezi věčné optimisty. Jak se na tuto problematiku díváte vy – máte favorita, nebo vás spíše míjí?

Nedávno jsem viděla celkem zajímavý americký film s tématikou „trick or treat“, který mě místy rozesmál, ač šlo spíše o hororové ladění. Zároveň mě to ale přimělo srovnávat americké (a celkově západní) pojetí svátku svatých s tím našim tuzemským.

Halloween ve mně asociuje odraz oficiálně umožněné zábavy, trochu blázniviny, kdy na sebe můžete hodit úplně cokoliv a vesele pak prohlásit, že jde o kostým právě vymyšlené postavy…A nikdo vám to nemůže popřít! Parádní příležitost stát se někým úplně jiným a naplno si to užít. Na druhou stranu se objevuje i možnost snahy, jak si s převlekem pracně vyhrát. V pondělí jsem se vracela na kolej a potkala cestou pár úžasně propracovaných kostýmů, které mě doslova nadchly. Lidé v nich nešetřili energií, což zase přivádí na myšlenku, co s člověkem udělá, když ho schovává nějaká maska…Ale abych to uzavřela - dalo by se tedy prohlásit, že převzatý Halloween podporuje především zábavu a kreativitu.

Naproti tomu Dušičky pro mě zase navozují poněkud niternější podtón. Vždycky na mě působily až děsivě vážně, jako symbol něčeho nadpozemského a současně jako příležitost myslet na navždy ztracené blízké. Taky se říká, že se má odpouštět…Ať tak či onak, tady se na zábavu moc nehraje. Přelaďuje se spíše do osobnější noty, kdy hřbitov nepředstavuje místo pro pokoření nějakého bobříka, ale synonymum někdy ještě nezacelených ran.

Co ve výsledku vyhlásit za lepší? Těžko říct. Osobně mě těší kombinace obou svátků, která se u nás vlivem americké kultury už celkem spolehlivě usídlila. Navíc jejich odsazené datování geniálně podporuje úsloví, že „po smíchu přichází pláč“.

Teď mě skoro mrzí, že jsem se v Náladách nezeptala na to, který z těchto dvou svátků preferujete vy…, nevadí. Třeba někdy příště. I tak současné odpovědi nabízí zajímavé názory i nápady, neboť otázková štafeta stále pokračuje!!!

20161031_150124

( ↑ Lavička v dokonalém obležení listů a slunce...↑ ↓ V korunách už toho naopak začíná být poněkud méně... ↓)

20161101_155114

Nálady Olomouce XIV. - odpovědi(týden od 31.10. do 6.11. 2016) na otázky:

„Jakou máte dneska náladu – a proč?“

„Sledujete volby v Americe?“

 

Katka, výtvarná výchova se zaměřením na vzdělávání
 • „Mám dobrou náladu, protože neprší, je hezky a dobře jsem se vyspala.“
 • „Ne nijak aktivně.“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Co jste měli dneska k snídani?“

 

Lenka, výtvarná výchova se zaměřením na vzdělávání
 • „Já mám dneska dobrou náladu, takovou produktivní. Protože mi odpadly dva předměty.
 • „Jen to, co probleskne.“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Dneska jsem měla výborný bezlepkový dortík.“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Byli jste letos na nějakém uvítání prváků?“

 

Kuba, ekonomie a matematika
 • „Dobrou, protože byla krátká škola a po škole jsme šli do aquaparku.“
 • „Sem tam si něco přečtu, ale že by mě to nějak hlouběji zajímalo…“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „My máme až teďka…“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Líbí se vám váš život – jste spokojení?“

 

Serža, ruská filologie a japonština
 • „Já mám podzimní depresi, nebaví mě to. Nemám tohle období moc rád.
 • „Úplně okrajově. Poslechnu si něco v rádiu a tak, ale že bych to úplně sledoval…“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Momentálně tím podzimem asi úplně ne. Já vždycky na jaře dostanu lepší náladu…“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Co studentům v Olomouci chybí na studentském životě?“

 

Zdroj obrázků: Soukromý archiv autorky článku
Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!