Vyhledávání

ROZHOVOR: Na žádné jiné univerzitě v Česku není cestovatelský klub, říká zakladatel TravelUP Petr Pavliš

Petr Pavliš je studentem rekreologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. V minulých letech byl na Erasmu+, kde se nechal inspirovat norským cestovatelským klubem. Proto se už tak bohatá nabídka univerzitních spolků rozrůstá o zcela nový koncept jedinečného projektu, který nemá v České republice obdoby. Helena pro vás zjistila vše o jeho vzniku, nápadu, know-how a následujících akcích.

Představil by ses nám na začátek?

Jmenuji se Petr Pavliš a jsem studentem rekreologie v navazujícím magisterském studiu. Předtím jsem studoval nanomateriálovou chemii a uplně mě to vyždímávalo. Zatímco na rekreologii mě to už čtvrtým rokem úžasně nabíjí. Jsem hrozně rád, že ji studuju.

To mě přivádí na myšlenku, co to vůbec rekreologie je?

Rekreologie je obor, který se zabývá podporou pohybové aktivity v rámci regionu. Skládá se ze sportovního managementu a zážitkové pedagogiky. Dále tam máme různé moduly s osobnostním rozvojem, zdravým životním stylem, výchovou v přírodě a v neposlední řadě cestovním ruchem.

Co ti vnuklo myšlenku založit cestovatelský klub TravelUP?

Já jsem byl na ERASMU+ v Norsku, kde měli takový školní cestovatelský klub, se kterým jsme procestovali skoro celé Norsko. Hlavně ta nejzajímavější místa. Součástí byly různé programy, hráli jsme hry nebo jsme byli surfovat. Což byla moje první zkušenost se surfem, a zrovna na severu. Můžu říct, že to bylo skvělý! Pak jsem se vrátil zpátky do Čech a zjistil jsem, že naše univerzita nic takového nemá a vlastně ani žádná jiná v Česku. Což mi přišlo jako škoda. Rok jsem zvažoval, jestli to založím, nebo ne, ale pak jsem se rozhodl do toho jít.

Šel jsi do toho sám, nebo s někým?

Úplně sám. Teď už mám tedy vybrané nějaké členy – budoucí organizátory, protože příští semestr odjíždím opět do Norska. Takže máme organizační tým, který si mezi sebe všechno hezky rozdělí a tím pádem to pro ně nebude tak náročné jako pro mě teď, když celý projekt začíná.

Pro koho je klub určen? Spíše pro zahraniční studenty?

No, zatím je projekt v plenkách, tak spíše pro české studenty a zaměstnance z univerzity. Ale máme navázané kontakty s ESN. To znamená, že v budoucnu bychom chtěli výlety zprostředkovat i pro studenty z Erasmu+. Každý měsíc chceme organizovat víkend v přírodě stylem low-cost.

Jak probíhají jednotlivé akce?

Většinou to probíhá tak, že se v pátek po škole sebereme a vyrazíme. Spíme ve volné přírodě bez stanů. Teď jsme například přespávali v jeskyních, což mě přijde jako super zkušenost.  Každý si bere sám jídlo a zařizuje si jízdenku. Snažím se hlavně vybírat prostředí, kde nepotkáme moc lidí, aby nám to nenarušili. Skvělé jsou Rychlebské hory.

Koncept je takový, že plánujeme jezdit na víkendové výlety, kde se přes den bude chodit a večer například sedět u táboráku a poznávat se napříč obory a později také národnostmi. Ale zatím bylo málo účastníků, potřebujeme se nějak propagovat a taky čekáme na oficiální schválení od univerzity. Pak doufám, že se to rozjede.

Jaké jsou vaše nadcházející akce?

V květnu máme No borders challenge, která teda stojí mimo naše akce. To je výzva, která je spíše pro blázny, aby si mohli zkusit, kde mají svůj limit. Protože si myslím, že je velice zajímavé, že každý člověk má své hranice, ale když je přezkouší, tak zjistí, že jsou vlastně mnohem dál. Trasa povede z Karlovy Studánky přes Jeseníky, Králický Sněžník, Broumovsko, Adršpach až na Sněžku. Celkem má 235 km, ale jde jen o to, aby si každý zkusil, kam až se dokáže za jeden víkend dostat.

A akce pro cestovatelské „neblázny“?

Mezitím bychom chtěli v dubnu na Malou Fatru (o této akci ještě od Heleny uslyšíte!, pozn. red.) Ještě chystáme, teda pokud to stihneme, expedici s prázdninovou školou Lipnice. Nebo výletní plavby na historických plachetnicích. Ale taky bychom chtěli zorganizovat studentský cestovatelský festival, buď jednodenní, nebo i přes noc. Obsahoval by přednášky, promítání cestopisných filmů nebo stánky erasmáků s jídlem, které Češi neznají a mnoho dalšího.

Snažíme se naše působení co nejvíce rozvětvit, abychom zaujali větší počet lidí. Chci udělat hlavně prostor pro rekreology, aby se měli kde realizovat a vyřádit. Holky z oboru třeba přišly s nápadem na výlety s jógou.

Až odjedeš do Norska, nebude ti líto, že nebudeš u vývoje klubu?

Kluci (budoucí vedoucí) říkali, že budou rádi, když jim budu nějak pomáhat ze zahraničí. Teď pro ně píšu handbook, aby se měli čeho držet. Ale pokud se celý projekt chytne a bude fungovat, tak budu jedině rád, že jsem do toho dal svůj čas a energii. Spíš by mi bylo líto, kdyby o akce nebyl zájem.

Je o TravelUP velký zájem?

Většinou si to lidi zapíší s tím, že by jeli, pokud jim do toho nic nevleze. Nebo je taky odradí, že si na výjezdy musí shánět vybavení. Ale my jsme všichni na rekreologii otevření a rádi něco půjčíme, nebo situaci nějak vyřešíme. Teď je hlavně důležité, aby se lidé naučili s námi jezdit. Stačí zkusit jednou vyrazit a pak věřím, že se to rozkřikne.

Máte nějaké know-how?

Aby byl projekt od studentů pro studenty. 

 

Foto: Petr Pavliš, fb TravelUP

 

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.