Vyhledávání

Na slovíčko v bistru Coffee Library ve Zbrojnici

Čistý, světlý, moderní prostor, kde si každý najde své v nabídce jídla i pití. Nechybí dobrá káva. Lidé si mohou zajít na internet nebo jen tak odpočinout. Je tam vždy živo a rády se tam schází studentské spolky. Nechybí různé vernisáže, autorská čtení, ani žádné jiné zajímavé akce. Tak takto vypadá ideální studentské bistro podle Barbory Hodúrové, majitelky bistra Coffee Library, které už zanedlouho otevře své dveře veřejnosti v přízemí Zbrojnice.  BISTRO_ZBROJNICEZkušenosti máte i s jinými gastronomickými podniky, například s Fishi Sushi. Co vás vedlo k tomu otevřít si právě studentské bistro?

Vzniklo to úplně náhodně. Dozvěděli jsme se, že na Filozofické fakultě zrušili bistro a že se možná bude měnit pronajímatel prostoru ve Zbrojnici. Kontaktovali jsme vedení univerzity a představili jsme jim náš miniprojekt s návrhem, jak by to tady mohlo fungovat. No a vedení se to líbilo, a tak jsme mohli rozběhnout rekonstrukční práce.

V Olomouci je mnoho stravovacích zařízení, čím bude vaše Coffee Library výjimečné?

Chceme bistro koncipovat jako moderní, pěkné místo pro studenty. Nabídku upravíme přímo jim na míru tak, aby si mohli klidně sednout a strávit tady nějaký čas. Zároveň chápeme, že mezi přednáškami není času nazbyt, takže všechny pokrmy budou také formou "take away". Student tak nebude mít problém si jídlo odnést na přednášku a pak ho sníst. Podle našich představ by jídlo mělo být hlavně rychlé, zdravé a dobré. Nejpodstatnější jsou kvalitní suroviny.

Kvalitní suroviny můžou často evokovat i dražší ceny. Jak to bude v případě vašeho bistra?

Naše cílová skupina jsou studenti, takže určitě tam nechceme mít přemrštěné ceny. Mělo by být cenově dostupné tak, aby tam klidně mohli chodit i každý den. Je jasné, že kvalita něco stojí, ale určitě budeme ceny určovat tak, aby si to mohli studenti dovolit.

Kde hledáte nápady na zařízení bistra nebo na menu?

Na návrzích prostoru jsme se hodně inspirovali právě v Praze nebo v zahraničí. Kromě toho spolupracujeme už na třetím projektu s naší architektkou. Ta samozřejmě také sleduje nejnovější trendy. Co se týče jídla a pití, je pro nás důležitá jednoduchost, kvalita a chuť. Sledujeme různé foodblogery a internetové stránky. Máme i svého mentora – šéfkuchaře z Prahy, který nám s jídelníčkem pomáhá.

Můžete nám už teď prozradit, co bude z menu největším lákadlem?

Máme domluvenou jednu olomouckou pražírnu, která bude připravovat směs kávy speciálně jenom pro nás. Chceme nabídnout něco, co v Olomouci ještě moc není, například asijskou nebo vietnamskou kuchyni, která je fresh, jednoduchá, nic smaženého. Taky doufáme, že si lidé řeknou, co jim chutná nebo co jim chybí. Osobně se nejvíce těším na domácí pečivo, které si připravujeme sami, žádné polotovary. Přesně tak, jak to připravovaly naše babičky. Budeme dělat jarní závitky, vietnamskou polévku PHO. Určitě si u nás každý najde něco, co mu bude chutnat.

Jakou plánujete otevírací dobu?

Chceme otevírat kolem sedmé ráno, aby si student mohl před první přednáškou zajít na snídani nebo pro svačinu. Otevřeno by mělo být do půl sedmé do večera, od pondělí do pátku. Pokud zjistíme, že to studentům nevyhovuje nebo je poptávka třeba po víkendovém provozu, budeme názorům určitě naslouchat.

Kdy se tedy můžeme těšit na otevření?

Některé věci jsou zadávány jako zakázková výroba, takže to pochopitelně trvá delší dobu. Chceme, aby prostor dobře vypadal a lidé se v něm cítili dobře. Naštěstí při všech pracích zatím nedošlo ke zpoždění a doufáme, že otevřeme v průběhu listopadu.

Najdou studenti ve vašem bistru taky možnost si přivydělat jako personál?

Více-méně je už personál vybraný, ale samozřejmě bude tady spousta míst pro brigádníky.

Máte nějaký svůj vysněný podnik? Něco, co se možná ještě chystáte zrealizovat?

Vzhledem k tomu, že všechno děláme na sto procent, si nedovedu představit, že bychom měli otevírat něco dalšího. Uvidíme, co přinese čas, ale myslím, že tohle nás bude dostatečně zaměstnávat, jelikož se tomu chceme věnovat naplno.

Naproti Zbrojnici je menza a za rohem ještě jedno bistro, nebojíte se konkurence?

Pro mě je každá konkurence zdravý motivátor. Jestli k nám lidi nebudou chodit, budeme se muset zamyslet, co děláme špatně. Tím, že přibydeme my, můžeme jedině zvednout úroveň stravování také v jiných podnicích. My jsme ale ti noví, my si musíme lidi získat, ale věříme tomu, že to budeme dělat dobře a lidé si k nám snadno najdou cestu.

Barbora Hodúrová se narodila v Olomouci a vystudovala na Univerzitě Palackého psychologii. Té se několik let po škole věnovala. Později se s přítelem rozhodla založit bistro se sushi a tento plán se ukázal jako úspěšný. V gastronomii tedy pokračují i nadále. Mezi její oblíbená jídla patří cokoliv z masa.

foto: Veronika Krejčí