Vyhledávání

Na plátně či na papíře? K četbě Harryho Pottera si pusťte soundtrack

Je lepší knižní předloha nebo její filmové zpracování? Tuto otázku si budeme klást v našem novém seriálu "Na plátně či na papíře?“. Jako první dnes rozebereme úspěšnou čarodějnickou ságu Harry Potter od britské autorky Joanne K. Rowlingové.

Hned na úvod se přiznávám, že mé srdce si získaly spíše knižní předlohy. U knih mě baví, že je pouze na nás a naší fantazii, do jakých podrobností si představíme svět, do něhož nás autor zavedl. Harry, tak jak ho spisovatelka Rowlingová stvořila, má zelené oči a střapaté vlasy černé jako uhel. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem v kině viděl kluka s tmavě hnědými vlasy bez jediné známky rozcuchání. K mé značné rozmrzelosti jsem navíc tehdy zapomněl, jak vlastně ten „můj Harry“ vypadal. Představivost knižního fandy totiž tehdy dokonale pohřbil hollywoodský kasovní trhák. Což byla docela škoda.

Filmy patřící do Potterovské série mají na Česko-slovenské filmové databázi hodnocení okolo 75 %. Přes to ale nemohu říci, že bych patřil do tábora oddaných fanoušků Emmy Watsonové, Daniela Radcliffa a dalších. Důvodem může být fakt, že jsem se do knižních Bradavic vypravil mnohem dříve než do těch filmových. Uznávám, že filmaři nemohli stvořit magický svět tak, aby do puntíku souhlasil s představami všech malých diváků. Filmový Potter se však podle mého názoru v několika podstatných věcech liší víc, než by bylo třeba.

Filmové zpracování však nemůžeme jenom zatracovat. Právě naopak. Dnes už je více než notoricky známo, že tisíce lidí, kteří se s čarodějnickým žákem seznámili v kině, se později propracovaly také ke knížce. Nutno dodat, že pro spoustu malých čtenářů to byla první kniha v životě. Ta je pak často infikovala láskou ke čtení. Verze pro stříbrné plátno má navíc jednu velkou výhodu, kterou kniha asi nikdy nevynahradí. Je jí působivý soundtrack. Potterovská sága má jistě spoustu much, ale hudba se jejím autorům skutečně povedla. Působivé melodie dostaneme u Pottera vždy. Ať už sledujeme dojemné scény ústředního trojlístku v prvních dílech nebo napínavé souboje dobra a zla v závěru série.

Jaký ortel tedy vynést nad filmovým zpracováním Harryho Pottera? Filmová série je sice pro každého literárního fanouška povinností, požitek z knihy ovšem asi nikdy zcela nenahradí.