Vyhledávání

Múzou básníků byl Václav Burian

Tradičního klání Noc básníků v hospodě U muzea, tak zvané Ponorce, se 13. listopadu zúčastnilo téměř třicet básníků-amatérů. Hrdým otcem, jenž stojí za založením tohoto poetického turnaje, není nikdo menší než nedávno zesnulý olomoucký novinář, překladatel, polonista, básník a vydavatel Václav Burian. Několik ročníků jej moderoval a byl součástí jeho poroty. Proto jako výraz úcty letos všichni básníci tvořili se vzpomínkou na něj. A že jim šla práce od ruky!

Soutěžilo se ve dvou kategoriích: připravená báseň a improvizace na tři slova. Ta vybrali sami návštěvníci Ponorky. Z pivních tácků či lístků tak odvážlivci četli texty na téma metronom, žena a motorka. Svou fantazii zapojili nejen při volbě žánru, ale i při vlastním přednesu. Zazněla poezie ostře kritická, cynická či šokující i zpovědní a emotivní. Civilní recitaci střídaly procítěné, až herecké výkony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zatímco nezávislá porota pečlivě zvažovala nejnadanější účastníky, publikum bavilo americké duo Genna & Jesse svými anglickými písněmi doprovázenými akustickou kytarou. Prvního místa se nakonec dočkala Zuzana Švěrčková, která na Noc básníků chodí už od prvního ročníku vysoké školy, tedy přibližně deset let.

„Je to pro mě taková tradice. Dnes budu přednášet báseň o porodu, s tím mám nyní nedávnou zkušenost,“ říká autorka úderných erotických básní. Výherkyní v kategorii improvizace se stala Ladislava Livingstone. Hlavní cenou byly nejen tupláky piv, ale, díky podpoře Statutárního města Olomouc, i knižní ceny.

Přes dvacet let stará tradice má své věrné následovatele. V jejich čele nepochybně stojí dvaadevadesátiletá paní Hanáková, která dokonce kvůli letošnímu ročníku dočasně přerušila pobyt v nemocnici. „Paní doktorka byla tak hodná, že mě sem zavezla a jsem jí za to moc vděčná. A vám velice děkuji, že jste mě přijali, a dá-li Bůh a já se toho dožiji, tak se uvidíme zase za rok,“ přislibuje svou další návštěvu.

Je obdivuhodné, že i v dnešní době se poezie těší takové oblibě. Ačkoliv autor nápadu Noc básníků, Václav Burian, na budoucí klání už bohužel nezavítá. Navždy však zůstane věrnou múzou všech zdejších laických poetů! 

Foto: olomouczadarmo.cz