Vyhledávání

Montmartre – pařížská čtvrť s kouzelnou atmosférou

Temně modrá barva se po nanesení na bílý, hrubě strukturovaný papír lehce rozpíjí do stran. Malíř si odkládá štětec na dřevěnou paletu a s lehce pozvednutým obočím si plátno prohlíží. Zamíchá barvy a na řadu přichází čokoládově hnědá.

Ráj pouličních umělců

Jemnými pohyby kreslí prameny vlasů, modrou barvou dokresluje oční panenky, světle růžovou rty a z obrázku už se na nás usmívá milá slečna. Podívám se na hnědovlásku sedící naproti umělci a tuším, že výsledné dílo se jí bude určitě líbit. Také by vás lákalo nechat si namalovat svůj vlastní portrét? Na malém náměstí Place du Tertre, které se nachází nedaleko baziliky Sacré-Coeur v Paříži, to není vůbec žádný problém.

Vždyť toto místo je rájem pouličních umělců, své ateliéry zde měli dokonce Pablo Picasso, Salvador Dalí nebo Vincent van Gogh. Čtvrť Montmartre se svým charakterem liší od ostatních částí Paříže. Jistě si také vzpomenete na melodickou, zvučnou hudbu a černovlasou dívku Amélii (Audrey Tautou), která se proplétala křivolakými uličkami Montmartru, které jsou plné malých kaváren a obchůdků. Tato pařížská čtvrť leží 130 m nad mořem a vršku dominuje právě bazilika Sacré-Coeur , která se stala jedním z hlavních symbolů této oblasti. Málokdo ale ví, že se zde nachází také pravděpodobně nejstarší kostel v Paříži, Église St. Pierre de Montmartre (kostel benediktinského opatství pocházející z 12. století).

Třicet větrných mlýnů

Již v minulosti měl tento pahorek významné postavení a měl pověst vesnice přiléhající k Paříži. Díky kamenolomům a větrným mlýnům, které se zde nacházely (kdysi prý zdobilo panorama Montmartru na třicet větrných mlýnů) si čtvrť uchovala dlouho svou nezávislost. Mimo jiné se vyhnula období, kdy Georges-Eugène Haussmann navrhoval široké pařížské bulváry a ostatní uspořádání města. Místo toho zde stála bez povšimnutí jako malá vesnice a až v roce 1860 se stal Montmartre 18. městským obvodem Paříže. Také díky tomu si uchoval svůj nezaměnitelný charakter.

Kostel nejsvětějšího srdce Ježíšova

Pomalou chůzí dojdu přímo před baziliku a dívám se na nádherné panorama, které se přede mnou otevírá. Sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova) je zajímavá především z architektonického hlediska. Byla postavena smíšením románského a byzantského slohu. Přestože základní kámen byl položen v roce 1875, zůstávala stavba nedokončená a bohoslužby byly zahájeny až po skončení první světové války. Právě v roce 1919 byla zasvěcena Srdci Ježíšovu. Výhled z jejího vrcholu si opravdu užijete, neboť kopule baziliky je druhou nejvyšší vyhlídkou v Paříži (nejvyšší je pochopitelně Eiffelova věž . Za jasného dne lze údajně dohlédnout na vzdálenost 48 km. Překrásná zvonice, která dosahuje 80 metrů, ukrývá další z pokladů Sacré-Coeur – zvon La Savoyarde. Tento devatenáctitunový zvon patří mezi nejtěžší na světě, byl odlit v roce 1895 v překrásném alpském městečku Annecy a darován savojskou diecézí.

Mé kroky vedou dál až na slavný Boulevard de Clichy. Přede mnou se objevuje velký červený mlýn a kabaret Moulin Rouge, další ze symbolů čtvrti Montmartre. Podnik otevřel dveře svého podniku již v roce 1889 a mezi jeho pravidelné návštěvníky patřil mimo jiné Henri de Toulouse-Lautrec. Ten často sedával v tanečním sále, kde črtal své skici a maloval obrazy. Mnozí tanečníci a kabaretní umělci se tak na plátnech jeho obrazů stali nesmrtelnými. Mezi další slavné podniky, které zde můžete najít, patří legendární kavárny a kluby, jako Au lapin Agiie nebo Le Chat Noir (Černá kočka). Ty se proslavily jako literární a umělecká místa setkání umělců.

Jste v Paříži? Nespěchejte

Vracím se na Place du Tertre, abych si poseděla v místní kavárničce a dala výbornou palačinku. A to je koneckonců tip i pro vás. Když se ocitnete v Paříži, nespěchejte. Neběhejte v šíleném tempu od jedné památky k druhé, když uvidíte o jednu méně, mohu vám zaručit, že se nic nestane. Místo toho si klidně sedněte, židli natočte směrem ven stejně jako pravý Pařížan, dejte si café au lait a jednoduše sledujte dění kolem sebe. Zpoza složených novin a voňavého croissantu poznáte město nad Seinou nejlépe.

Autor: Hanka Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy do Paříže.