Vyhledávání

Mládež v akci aneb jak levně vycestovat

Že jste ještě neslyšeli o Mládeži v akci? Členové neziskového sdružení Mozaika si o tomto zajímavém programu Evropské unie připravili přednášku v Café 87. V  úterý 5. listopadu tady přednášeli studentům, které zajímá neformální vzdělávání za hranicemi.

DSCF0038

Cestování za poznáním je jedním z nejlepších způsobů ke sebezdokonalení. A Erasmus není jediným programem pod záštitou EU, s nímž můžete do ciziny vyrazit. Méně známá Mládež v akci (Youth in action) nabízí nespočet kurzů, školení a mezinárodních výměn. Především ale umožňuje  v rámci „Evropské dobrovolné služby“ realizaci vlastních dobročinných či vzdělávacích projektů. Pokud například máte ambice bojovat v Paříži za práva homosexuálů či zabránit vykácení stromů v amsterodamském parku, tohle je příležitost pro vás. Necítíte-li se zrovna na vypsání vlastního projektu, zapojit se můžete i do nějakého již vzniklého, stačí si vybrat z široké nabídky. Studenti si mohou zvolit i dobu trvání pobytu. Existují krátké programy, trvající jeden až tři měsíce a dlouhé, které trvají tři měsíce až rok.  

S programem několikrát vyjela i koordinátorka Mozaiky Zuzana Zmrzlíková, studentka  mezinárodních rozvojových studií na Přírodovědecké fakultě: „V říjnu jsem absolvovala školení v Kišiněvu a bylo to prostě skvělé. Učili nás hlavně jak fungují média, ale taky jsme se zdokonalovali v prezentování a vkomunikaci. Všem určitě doporučuju vyjet!“

Mládež v akci pod stávajícím názvem už nebude mít dlouhého trvání.  Od ledna 2014 začne fungovat pod Erasmem plus, který má sjednotit všechny současné vzdělávací programy EU. Možnosti se pro studenty však nijak nezmění, nic  tedy nebrání tomu zkusit něco nového. Zdokonalit se v jazyce, poznat nové lidi, rozšířit si obzory a hlavně udělat něco dobrého nejen pro sebe a navíc z grantů EU, které proplácejí i většinu cestovného? Proč ne!