Vyhledávání

MENZA: Slušná porce bílkovin v neotřelém hávu

Sluníčko září čím dál víc, blíží se uzávěrky seminárek, zápočtové testy a další „příjemné“ věci, na které se těšíme už od začátku semestru. A rozhodně se nelení ani v menze, kde připravují čím dál více zajímavých pokrmů a lahůdek. Zrovna ve čtvrtek mě zajímal oběd s názvem vaječná sedlina.

Jídlo jsem ochutnala opět na Šmeralkách a nestačila jsem se divit. Den předtím se menza doslova vysmála svým strávníkům tím, že nabízela sýrovou pomazánku s dvěma kusy pečiva a trochou zeleniny za 47 Kč. Zaprvé jsem absolutně nepochopila smysl tohoto jídla jako plnohodnotného obědu a zadruhé mě dostala přemrštěná částka, za kterou byste v sámošce za rohem určitě koupili dvakrát větší množství. Alespoň pomazánky určitě. Takže takový „oběd“ jsem si opravdu nevybrala, protože by přece nemělo smysl dělat recenzi na něco, co si všichni mažeme na chlebíčky na Silvestra.

A právě proto uhranulo mé oči dosud nepoznané – vaječná sedlina. Název zní sice trošku divně, ale nenechte se mýlit, překvapení to bylo vskutku příjemné. Do krabičky mi pan kuchař nalil bramborovou kaši a na ni položil kus barevné hmoty vzdáleně připomínající omeletu. Jídlo jsem si vzala na cestu a ještě teplé ho zhruba po půlhodině s radostí zkonzumovala. Plátek obsahoval především hrášek a mrkev, sem tam i nějaký kousek květáku a cibule. Konzistencí mi to připomínalo hodně navlhlou omeletu, což bylo zřejmě způsobeno zmraženou zeleninou, která pustila vodu. I tak mi sedlina přišla v kombinaci s bramborou kaší poměrně neotřelá a zajímavá a bylo to pro mě jedno z jídel, které mi sice chutnalo, ale neměla jsem z něj takový požitek, abych si ho dala zase. Hodnocení jídla je pro mě tedy poměrně těžké, jelikož netuším, jak má chutnat originál a jestli jde na tohle jídlo vůbec narazit jinde než v menze. I tak hodnotím známkou dvě mínus především pro kreativitu a zvláštní nápad, jak nacpat do studentů po alkoholovém víření i trochu zeleniny, vitamínů a bílkovin z vajec. 

Jo a omlouvám se za nepříliš lichotivou kvalitu fotky, byla focena ve stresu a spěchu a ještě k tomu v krabičce.

Vaječná sedlina se zeleninou, bramborová kaše, 35 Kč, konečná známka: 2-

Petra Besedová

Stále ještě studentka žurnalistiky na UPOLu, se zájmem v hudbě, četbě, špatných filmech a dobrém jídle.