Vyhledávání

Menza: Adamovo žebro za hubičku

S nemalým zpožděním jsem si až teď uvědomil, že začalo jaro. Sice to tak nevypadá, jelikož si ho představuji trochu jinak, ale oficiálně je tu. A znáte to všichni. Jarní únava, hormony, u nás chlapů nadšení z blížících se Velikonoc, u děvčat naopak strach z blížících se Velikonoc a tak dále. Všechny tyto věci člověka (ne)příjemně rozptylují a odvádějí jeho pozornost. Nejsem výjimkou. Minulý týden jsem zapomněl na menzu a s necelými třiceti korunami objednával na poslední chvíli nijak nevýrazné jídlo. A ejhle...

Já vím, moje výmluva se objevila i v minulém článku. Odpusťte, ale rád se vymlouvám. Možná si říkáte, proč se tohle všechno jmenuje Adamovo žebro za hubičku. Hned osvětlím. Pravidelní diváci seriálu M*A*S*H už patrně tuší. Pro neznalé, v jednom díle zachvátila pár hlavních hrdinů neukojitelná chuť na grilovaná vepřová žebra se zelným salátem z jednoho bistra v Chicagu. Hlavním iniciátorem tohoto gastronomického povstání byl chirurg Benjamin Franklin Pierce, přezdívaný jako Hawkeye (Alan Alda), který po deseti dnech neustálé konzumace jater a ryb propadl hysterii a požadoval změnu jídelníčku na již zmíněná žebra. Problém byl pouze v tom, že jej od nich dělila půlka světa.  Hawkeye byl totiž chirurgem v Koreji. Ostatní prozrazovat nebudu, spoilery... Každopádně mi tato epizoda seriálu probleskla hlavou, když jsem s obavami usedl ke stolu a pustil se do jídla. Neříkám, že vepřové žebírko na paprice s houskovým knedlíkem, které mi menza připravila, bylo srovnatelné s tím v seriálu, ale jednalo se o poměrně milé překvapení. Když k tomu přičtu i cenu, která krásně odpovídala stavu mého konta, uznal jsem, že mi toho dne byl vesmír opravdu nakloněn.

dav

Obědy na objednávku: Vepřové žebírko na paprice, houskový knedlík

Co nejprve upoutalo mou pozornost, byl počet knedlíků. To já rád. Dále poměrně velký kus masa. Poslední vepřová žebra jsem si dal v Masných krámech v Českých Budějovicích, a že to byla sakra žebra. Takže mé očekávání bylo mírně sraženo. Ale jsme přeci v menze. Na vodu jsem zapomněl. Začněme u knedlíků. Nadýchané, nerozpadaly se, nevysušené, akorát. Omáčka byla mírně nehomogenní, jelikož se mi v ní podařilo najít jisté neidentifikovatelné hrudky, ale chuťově v pořádku. K samotnému masu. Trošku jsem se obával, že bude vysušené. Naštěstí ne. Krásně měkké, rozpadající se a k chuti přispívalo patrně grilovací koření. Najednou mi docvaklo, že mám parádní oběd za tři pětky, který mi navíc nemálo chutnal. Spokojenost. Klidně bych si i přidal. Při odchodu mi kolegové vydali ještě oběd pro spolužačku a šťastný jsem se vrátil na katedru. Tohle se opravdu povedlo.

Stav mého konta byl 29 Kč. Nebudu lhát, toto jídlo mě upoutalo právě cenou. Vepřová žebírka za takových pár korun asi nebudou nic moc. No opak byl pravdou. A díky bohu za to. Nevím, jestli se takový moment bude v blízké budoucnosti ještě opakovat, každopádně bych za to byl rád. Stálo to pár kaček, chutnalo mi a hlavně to zasytilo. Teď sice musím zajít na pokladnu a kartu si nabít, což se mi nechce a raději bych hladověl, ale třeba se štěstí usměje a ještě si takové jídlo zopakuji. Uvidíme.

Vepřové žebírko na paprice, houskový knedlík, 29 Kč, konečná známka: 1-

Michal Bajnok

Novopečený šéfredaktor Heleny v krabici. Poznáte mě podle vojenské bundy, lehkého kulhání a knihy, kterou pročítám někde u piva.