Vyhledávání

Maurskou architekturu, koridu i siestu, to vše nabízí Andalusie

Zkoušky, zápočty a kolokvia s sebou přináší nejen každodenní stresy a shon, ale i vidinu zasloužených prázdnin. A ty se už blíží. Nabízíme vám proto tip na cestu do míst, která vám po zkouškovém zaručeně pročistí hlavu. Andalusie je totiž krajem, kde čas plyne pomalu.

Vzpurné pohození hlavou a hříva padající do očí

Zvuk koňské podkovy, která s hlasitým zařinčením dopadne na rozpálený asfalt, protne ticho okolní rozpálené krajiny. Otočím hlavu a pohlédnu do očí vzpurného andaluského hnědáka. Vysoký kůň s ušlechtilým krkem a dlouhou hřívou spadající mu do očí nenechává nikoho na pochybách, že v jeho krvi koluje horká krev, pro Španělsko tak typická. Pohodí hlavou, odfrkne a zemí znovu zazvoní zvuk podkov, když několikrát netrpělivě přešlápne. Otěže jsou pevně napjaté, jak se jej mladý jezdec snaží držet na uzdě. A mladý doslova. Ze sedla na mne uhrančivým pohledem shlíží sotva desetiletý kluk. Černé oči jako uhel a v sedle sedí lépe než kdejaký ostřílený jezdec u nás. Prudce otočí hnědákovi hlavu, pobídne do slabin a než se naděju, je pryč. Andalusie – země koní, býků, flamenca a krásných žen.

Maurové a jejich dědictví

Sluncem neustále hlazená země, která je nejlidnatějším a druhým největším autonomním společenstvím Španělska. Původ slova Andalusie pochází z arabského „Al Andalus“, což bylo označení pod arabskou nadvládou. Koneckonců právě díky tomu, zde můžete najít mnoho úchvatných historických památek, jako je třeba Alhambra v Granadě, můžete obdivovat pravé orientální prvky, mozaiky i nádherné arabesky. Jedno z mnoha dědictví, které zde Maurové zanechali. Krásných míst je zde mnoho a je jen na vás, která během svého zájezdu do Andalusie navštívíte.

Korida – přežívající tradice

Navštívit Andalusii a neslyšet něco o koridě, je skoro jako tam vůbec nebýt. Záměrně píšu „neslyšet“ a ne „nevidět“ protože vím, kolika lidem se tento styl zábavy doslova hnusí. Pravdou však je, že k horkokrevnému jihu Španělska zkrátka patří stejně jako k nám na Vánoce kapr. Jedno z míst, které je pro býčí zápasy velmi populární, je Plaza del Toros de la Maestranza v Seville, metropoli Andalusie. Souboje udatných toreadorů s těmi nejnebezpečnějšími zvířaty jsou zde pořádány již od roku 1750 a nepochybně rozvášněný dav šílí i v těchto dnech, kdy se býčí korida koná v rámci sevillských lidových slavností. Korida vždy je a bude předmětem častých kontroverzí a sporů, protože ne každý snese pohled na trpící, umírající zvíře. Nutno podotknout, že ačkoli na mnoha místech Španělska je počet zápasů snížen na minimum, Andalusie spolu s Madridem patří mezi místa, kde je stále velmi populární. A proto, jste-li zarytým odpůrcem, vydejte se raději objevovat jiné krásy Španělska – třeba vynikající kuchyni.

Paella, tapas a další lahůdky

Ta i v porovnání s jinými kraji Španělska má co nabídnout. Chutná je např. polévka gazpacho, horská šunka jamón serrano a dary moře upravené na tisíc způsobů. Hodně se zde používá olivový olej a také další ingredience typické pro jižanskou kuchyni jako je česnek, cibule a rajčata. Ochutnat také musíte různé druhy tortill a skvělou paellu, třeba tu s mořskými plody. A bavíme-li se o kuchyni, vždy si vybavím naše poslední posezení s místní rodinou ve Španělsku. Jedli jsme celou noc a večeře měla snad 7 chodů… Tak už asi chápete, proč je nutné, aby čas zde plynul v pomalém tempu.

Se slastným pohledem v očích nabodávám další jednohubku – tapas. Oblíbená pochoutka, která se podává během celého dne, před jídlem nebo večer ke sklence vína nebo sherry. Sice se za ně dnes už většinou platí, ale ani tak jim to na chuti nijak neubírá. A pro ty zvídavé – jejich název vznikl právě zde, v Andalusii, „tapa“ znamená v překladu víko. Dříve totiž majitelé barů dávali přes skleničku s pitím krajíc chleba, aby zabránili přístupu mouchám. Později se na krajíc přidal kousek něčeho slaného, aby byla podpořena chuť k jídlu, a tapas byl na světě.

Místo tance? No přece siestu!

Přivírám oči, upíjím lahodné víno a představuji si, jak asi vypadá ta pravá tanečnice flamenca. Havraní vlasy, červenočerný šat, svůdné oči a vášnivé pohyby. Čas zde neutíká rychle a snad proto je stále co vidět. O tom už ale někdy příště. Španělsko, to je také kraj siesty. Takže vážení přátelé – příjemný odpočinek!

Autorkou článku je Hanka Dekojová z cestovní kancelářeMundo, která pořádá do Andalusie poznávací zájezdy.