Vyhledávání

Kunsthistorik Ladislav Daniel vnesl nové světlo do tématu migrace

Minulý týden ve středu se konala předposlední přednáška z cyklu o migraci Sdružení profesorů Filozofické fakulty Societas Cognitorum. Tentokrát se jednalo o umělecký příspěvek k problematice migrace a vystěhovalectví. Profesor Ladislav Daniel hovořil o afro-euro-asijských kořenech civilizace ve Šternberském paláci.

Profesor Ladislav Daniel ve své přednášce představil nejen historii Šternberského paláce, mluvil zejména o jeho současném vzhledu, a to o interiéru i exteriéru. Zmínil se také o okolí paláce. „Na architektuře lze krásně vidět vynalézavost, jelikož je vystavěn na velmi stísněné parcele,“ popisoval profesor Daniel umístění a vzhled paláce. Posluchači společně s profesorem v roli průvodce putovali po jednotlivých zajímavých místech paláce. Ladislav Daniel měl ke každému z nich vždy připravený komentář. Publikum se tak cítilo jako ve skutečném Šternberském paláci.

13184610_1236378999705677_1322875691_o

Dozvěděli jsme se zajímavosti nejen o samotné budově, ale také o malbách a celkové výzdobě interiéru. Kdo by řekl, že se za jednotlivými malbami, symboly a obrazy skrývá tolik historie a příběhů. „Výzdoba prostorů nám může prozradit, co se v místnostech původně nacházelo,“ vysvětloval Daniel. Součástí mnoha nástěnných maleb je symbol tzv. Šternberské hvězdy. „Malovaná Šternberská hvězda znázorňuje oslavu Šternberského rodu. Hvězdu můžeme vidět například v čínském kabinetu. Přítomnost hvězdy v orientálním kabinetu není obvyklé, můžeme ji tedy chápat jako metaforu náboženské hvězdy, která se zjevila třem králům na cestě do Betléma,“ vyprávěl.

13120773_1236378919705685_1011300138_o

Profesor Ladislav Daniel je historik umění, nositel státního vyznamenání prezidenta Italské republiky a člen Harvardovy univerzity ve Florencii. V minulosti pracoval jako ředitel Národní galerie v Praze. Od roku 2001 do roku 2013 byl vedoucím Katedry dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2015 je emeritním profesorem oblasti dějin výtvarného umění. Mimo jiné působil rovněž jako kurátor Arcidiecézního muzea v Olomouci. Na zkrácený pracovní úvazek pracuje na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Foto: Kateřina Čajanková; Wikipedia